25 روش برای افزایش اعضای کانال تلگرام شما

روش هاي افزايش اعضاي كانال تلگرام

این روزها ایجاد و راه‌اندازی کانال تلگرام، یک اقدام بدیهی و اجتناب‌ناپذیر در هر فعالیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی و هر فعالیت دیگری است که مستلزم اطلاع‌رسانی به طیفی از مخاطبان باشد.

در مقاله پیش رو، تلاش می‌کنم راهکارهایی عملیاتی برای افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما معرفی کنم.

مقدمه

برای نشان دادن اهمیت کانال‌های تلگرام به‌عنوان یک ابزار مؤثر در بازاریابی دیجیتال، مخصوصاً در جغرافیای ایران، نیاز به تلاش زیادی نیست.

پیش‌بینی نتایج انتخابات با کمتر از 1% خطا با استفاده از داده‌های موجود در کانال‌های تلگرام توسط هوش مصنوعی که شرکت‌کنندگان در چالش هوش مصنوعی انجام شد، استدلالی قابل دفاع بر استفاده فراگیر ایرانیان از تلگرام است.

علاوه بر آن، آمارهایی که از منابع مختلف به دست می‌رسد، و مخصوصاً گزارش‌های آماری که اخیراً مرکز ملی فضای مجازی ایران منتشر نموده، گواهی بر حجم بالای استفاده مخاطبان ایرانی از این پلتفرم پیام‌رسان است.

در بین امکانات متنوع تلگرام، کانال‌های تلگرام از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. امروز به کمک کانال تلگرام، هزینه شروع یک رسانه دیجیتال، برای هر شخص یا سازمانی، به صفر رسیده است. این مسئله باعث شده که جایگاه و اهمیت محتوا، به‌عنوان موتور محرک هر رسانه دیجیتالی، بیشتر و بهتر از هر زمان دیگری، توسط همگان درک شود.

راهکارهای افزایش اعضای کانال تلگرام

چه مدیر بازاریابی، مدیر روابط عمومی یا مسئول شبکه‌های اجتماعی یک سازمان کوچک، متوسط یا بزرگ باشید، یا یک کارآفرین که کسب‌وکار نوپای خودتان را ایجاد کرده‌اید، و یا حتی اگر صرفاً بر مبنای علاقه و برای کسب و تجربه کانال تلگرامتان را راه‌اندازی کرده باشید، راهکارهایی که برای افزایش اعضای کانال تلگرامتان دارید، کم‌وبیش مشابه هستند.

برای اینکه بتوانیم درک بهتری از انواع راهکارهای موجود داشته باشیم، من استراتژی‌هایی را که می‌توانیم برای افزایش اعضای کانال تلگرام به کار ببریم به دودسته اصلی راهکارهای درون‌گرا و راهکارهای برون‌گرا تقسیم می‌کنم.

منظور از راهکارهای درون‌گرا که من آن را از عبارت Inbound Marketing اقتباس کرده‌ام، آن دسته از راهکارها هستند که با تقویت برند و ارزش ادراک‌شده کانال شما، باعث جذب مخاطبان به سمت شما می‌شوند.

در مقابل، راهکارهای برونگرا که معادل outband marketing است، استفاده از ظرفیت‌های بیرونی برای افزایش اعضای کانال شما هستند. در ادامه سعی می‌کنم روش‌هایی که در هر یک از این دودسته استراتژی طبقه‌بندی می‌شوند را با ذکر مثال‌های عملی به شما معرفی کنم.

راهکارهای درون‌گرای افزایش اعضای کانال تلگرام

 1. نام و آدرس مناسب برای کانالتان انتخاب کنید.

مثل هر فعالیت بازاریابی در عصر دیجیتال، شما باید بدانید که مخاطب ایدئال کانال شما چه کسانی هستند. اگر با مفهوم پرسونای مشتری آشنا نیستید، مقاله طراحی پرسونا را بخوانید و مخاطبتان را بشناسید. علاوه بر این باید بدانید که کانال شما به دنبال تحقق چه هدفی است. این دو قدم اولیه، به شما کمک می‌کند بتوانید بهترین ایده برای انتخاب نام کانال و همین‌طور آدرس کانالتان را انتخاب کنید.

سعی کنید نام کانال متناسب باهدف و فعالیت شما باشد و آدرسی را انتخاب کنید که به‌راحتی به خاطر سپرده شود. بهترین حالت برای آدرس وقتی است که مخاطب شما بتواند به‌صورت شفاهی آدرس شمارا به دیگری بگوید و او به‌راحتی کانال شمارا پیدا کند.

 1. از لوگوی اختصاصی استفاده کنید.

هویت بصری واحد و ثابت و تکرارشونده باعث می‌شود تصویر برند شما در ذهن مخاطبانتان به‌خوبی تثبیت شود. از لوگو هم به‌عنوان تصویر پروفایل کانال تلگرامتان استفاده کنید و هم سعی کنید، لوگوی تان را در تمام تصاویر و ویدئوهایی که تولید یا بازپروری می‌کنید، مورداستفاده قرار دهید. به‌این‌ترتیب، هر وقت مطالب شما در کانال‌ها و گروه‌ها منتشر شوند، برند کانال شما بیشتر و بهتر دیده می‌شود.

 1. توضیحات کانال را مختصر، مفید و گویا بنویسید.

اگر مخاطبی از مطالب کانال شما راضی باشد، اولین جایی که برای شناختن بیشتر شما به آنجا مراجعه می‌کند، قسمت توضیحات (پروفایل) کانال شما است. سعی کنید از فضای محدودی که دارید به‌خوبی استفاده کنید و مختصر و مفید، کانالتان را معرفی کنید. برای انجام این کار مانند تصویر زیر به قسمت پروفایل کانال بروید و روی دکمه Edit کلیک کنید.

پروفايل كانال تلگرام

و سپس مانند شکل زیر توضیحات موردنظرتان را یادداشت کنید و روی دکمه Save کلیک کنید.

ويرايش پروفايل كانال تلگرام

قسمت توضیحات فقط در داخل تلگرام قابل‌رؤیت نیست. کانال شما یک صفحه اختصاصی در فضای وب دارد که آدرس آن به‌صورت زیر است: https://t.me/dmtbox  و یا https://telegram.me/dmtbox  (به‌جای dmtbox آدرس کانال شما قرار می‌گیرد).

بنابراین این توضیحات در فضای وب هم به نمایش درمی‌آیند. علاوه بر این هر وقت لینک کانال شما به‌صورت بالا، در تلگرام منتشر شود، توضیحات کانال به شکل اسنیپت (مانند شکل زیر) نمایش داده می‌شوند:

اسنيپت كانال
 1. محتوای باکیفیت تولید و منتشر کنید.

مهم‌ترین استراتژی در بازاریابی درون‌گرا، تولید و انتشار محتواست. در تلگرام هم ماجرا کم‌وبیش بر همین منوال است. مهم‌ترین وظیفه شما به‌عنوان مدیر کانال، تولید محتوایی است که مخاطبان شمارا جذب کند و باعث شود آن‌ها محتوای شمارا در سایر کانال‌ها و گروه‌ها به اشتراک بگذارند و به‌این‌ترتیب مخاطبان بیشتری جذب کانال شما شوند.

سؤال مهم این است که چه محتوایی را می‌توان محتوای باکیفیت دانست. پاسخ به این سؤال به‌راحتی میسر نیست. نوع و قالب محتواهایی که برای کاربران جذاب هستند در کانال‌های مختلف با موضوعات و مخاطبان متفاوت، باهم فرق دارند و به این راحتی نمی‌توان حکمی کلی صادر کرد و یک قالب محتوا را بهتر از دیگران دانست.

بااین‌حال، به نظر می‌رسد چند نکته در اغلب شرایط قالب تعمیم هستند:

نكته اول در مورد محتوای متنی، سعی کنید، محتوایتان طولانی نباشد و اگر هم طولانی است حداکثر از اندازه گوشی فراتر نرود. برای این کار می‌توانید پست‌های متنی‌تان در گوشی تلفن همراهتان قبل از ارسال چک کنید و اگر طولانی‌تر از حد مجاز بود، سعی کنید آن را کوتاه کنید.

نکته دوم همان‌گونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، طبق بررسی‌های انجام‌شده توسط BuzzSumo، این‌طور به نظر می‌رسد که اینفوگرافیک ها بیشتر از سایر انواع محتوا بازنشر می‌شوند. بنابراین اگرچه هزینه تولید اینفوگرافیک بیشتر از اغلب قالب‌های محتوایی است، ولی سعی کنید تولید اینفوگرافیک ها را در دستور کار خود قرار دهید.

متوسط به اشتراك گذاري انواع محتوا در شبكه هاي اجتماعي
 1. برنامه زمانی مشخصی داشته باشید.

کانال تلگرام، یک رسانه دیجیتال است. مخاطب یک رسانه دیجیتال، مثل مخاطب هر رسانه دیگری، در صورتی به دنبال کردن آن رسانه ادامه می‌دهد که احساس کند، آن رسانه به‌صورت منظم و هدفمند اداره می‌شود و می‌تواند برای او ارزش‌افزوده ایجاد کند.

انتشار مطالب بدون نظم و ترتیب زمانی باعث می‌شود، برداشت مخاطب نسبت به هدفمند و برنامه دار بودن رسانه شما تغییر کند و از دنبال کردن آن صرف‌نظر نماید.

سعی کنید، یک برنامه زمانی مشخص برای انتشار محتوا در کانالتان طراحی کنید و به آن پایبند بمانید. انتشار بیش‌ازحد محتوا علاوه بر ایجاد مزاحمت برای مخاطب، باعث می‌شود نتوانید ثابت‌قدم بمانید، و از طرف دیگر انتشار با فواصل زمانی خیلی زیاد، مخاطب را از دنبال کردن کانال شما دلسرد می‌کند. سعی کنید حداقل روزی یک مطلب در کانالتان منتشر کنید.

بهتر است، با استفاده از نرم‌افزارهای ارسال زمان‌بندی‌شده محتوا در کانال، مانند تولگرام یا تحریریه، مطالبتان را به‌صورت دقیق زمان‌بندی کنید و در ساعت خاصی از روز آنها را منتشر کنید. این کار باعث می‌شود مخاطب شما به انتشار در آن زمان مشخص عادت کند و وفاداری او به کانال شما بیشتر شود.

ما در جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال، پست‌هایمان را هرروز ساعت 11 و 18 و با استفاده از پلتفرم تحریریه منتشر می‌کنیم.  ممکن است در آینده تعداد پست‌ها تغییر کنند ولی سعی می‌کنیم، نظمی را که آغاز کرده‌ایم، ادامه دهیم.

 1. از یک سبک ثابت محتوایی استفاده کنید.

برای انتشار محتوا در کانال تلگرامی‌تان، یک راهنمای سبک محتوا طراحی کنید. در این راهنما، مشخص کنید که چه عناصر گرافیکی در هر پست باید مورداستفاده قرار بگیرند. علاوه بر این باید محتوای شما از سبک نگارشی ثابتی پیروی کند. اگر لحن نوشته‌های شما محاوره‌ای است، همه نوشته‌هایتان را محاوره‌ای تنظیم کنید و اگر از لحن رسمی استفاده می‌کنید، سعی کنید از لحن محاوره‌ای استفاده نکنید.

راهنمای سبک محتوایی که ما در جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنیم به شرح زیر است:

راهنماي سبك محتواي نوشتاري در تلگرام
 1. مخاطبانتان را درگیر فعالیت کانال کنید

کانال تلگرام یک رسانه یک‌سویه است. این موضوع با ماهیت بازاریابی در عصر دیجیتال تناسب ندارد. شما بایستی با استفاده از راهکارهای خلاقانه‌ای که طراحی می‌کنید، مخاطبان را در تولید محتوای کانال درگیر کنید. طراحی چالش‌ها، مسابقات، نظرسنجی‌ها و یا طرح سؤالات و دریافت بازخورد از مخاطبان ایده‌هایی در این خصوص هستند.

علاوه بر این، شما باید مسیر ارتباطی مستقیم و راحتی برای دریافت نظرات، سؤالات، پیشنهاد‌ها و انتقادات مخاطبانتان فراهم کنید. ساده‌ترین راه برای این کار آن است که در قسمت توضیحات کانال، آی دی خودتان یا شخص دیگری را به‌عنوان ادمین کانال در اختیار مخاطبان قرار دهید.

 1. از دکمه‌های شیشه‌ای برای جذاب‌تر کردن محتوای کانال و درگیرکردن مخاطبان استفاده کنید

یکی از امکانات جذابی که می‌توان در کانال‌های تلگرام مورداستفاده قرارداد، قرار دادن دکمه‌های شیشه‌ای زیر پست‌های کانال تلگرام است. با استفاده از دکمه‌های شیشه‌ای می‌توانید پست‌های جذابی طراحی کنید و سناریوی برای درگیر کردن مخاطب با آن پست‌ها اجرا نمایید.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید، زیر پست‌هایتان، دکمه لایک و دیسلایک قرار دهید و از مخاطبانتان بخواهید در مورد هر پست نظرشان را ثبت کنند. یا می‌توانید سؤالاتی طرح کنید و از مخاطبان بخواهید گزینه موردنظرشان را که با استفاده از دکمه شیشه‌ای پیاده‌سازی شده انتخاب کنند.

ربات‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها دکمه‌های شیشه‌ای جذابی بسازید. یکی از بهترین ربات‌هایی که من می‌شناسم @inliniabot است. با استفاده از این ربات به‌راحتی می‌توانید پست‌هایی با دکمه‌های شیشه‌ای طراحی و در کانالتان منتشر کنید.

 1. پست‌های ترویجی برای عضویت در کانال طراحی کنید

آخرین راهکار درون‌گرایی که معرفی می‌کنم، در مرز بین راهکارهای درون‌گرا و برون‌گرا قرارگرفته است. استفاده از پست‌های ترویجی برای معرفی کانال یک راهکار قوی برای افزایش اعضای کانال تلگرام شماست. شما می‌توانید با استفاده از یک تصویر و  مطرح کردن یک سؤال که پاسخ آن در محتوای درون کانال شما قابل‌دسترس است به‌عنوان کپشن آن تصویر، و همچنین اضافه کردن لینک جوین به کانالتان در انتهای کپشن، افراد را در شرایطی قرار دهید که برای دریافت پاسخ، مجبور به عضویت در کانال شما شوند.

لینک جوبن (Join Link) لینک یگانه‌ای است که به کانال شما اختصاص دارد. در شرایطی که کانال شما جزو کانال‌های خصوصی (Private) باشد، عضویت در کانال، صرفاً با استفاده از لینک جوین امکان‌پذیر است.

بااین‌حال شما می‌توانید به روش زیر، به لینک جوین کانالتان دسترسی پیدا کنید. برای این کار، روی دکمه Edit در پروفایل کانالتان کلیک کنید تا صفحه ویرایش اطلاعات کانال را مشاهده کنید. سپس روی دکمه Edit Public Link کلیک کنید. در صفحه بازشده، روی گزینه Private Channel را انتخاب کنید. بعد از ظاهر شدن لینک جوین، آن را کپی کنید و جایی ذخیره کنید و سپس با کلیک روی دکمه Cancel، بدون ذخیره کردن این تغییرات از صفحه پروفایل کانالتان خارج شوید.

لينك جوين به كانال

راهکارهای برونگرا برای افزایش اعضای کانال تلگرام

منظور از راهکارهای برونگرا، استفاده از ظرفیت‌های بیرونی برای افزایش اعضای کانال شما هستند. راهکارهای برون‌گرا را بر اساس اینکه مستلزم پرداخت پول باشند یا بتوانید به‌صورت رایگان و بدون پرداخت پول، و با صرف وقت از آن‌ها استفاده کنید به دودسته تقسیم‌بندی می‌کنیم.

راهکارهای برونگرای رایگان

 1. پست‌های کانال را در سوپر گروه‌های مرتبط منتشر کنید

در فضای وب، اگر محتوای شما باکیفیت و مرتبط با نیازهای جامعه مخاطبانتان باشد، وب‌سایت شما توسط ربات‌های خزنده گوگل بررسی می‌شود و شما می‌توانید به‌اضافه شدن مخاطبانتان امیدوار باشید. در تلگرام اما بازی به شکل دیگری در جریان است. بدون فعالیت شما، هیچ‌کسی کانال شمارا کشف نمی‌کند. بنابراین باید خودتان دست‌به‌کار شوید و محتوای باکیفیتی را که تولید کرده‌اید، منتشر کنید.

بهترین انتخاب برای شما، سوپر گروه‌هایی هستند که موضوعی مرتبط با موضوع فعالیت شما دارند. ما محتوای کانال جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال را در سه گروه مرتبط با حوزه دیجیتال مارکتینگ منتشر می‌کنیم.

 1. از تبادل لینک تکی استفاده کنید

تبادل لینک با سایر کانال‌ها، یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌های جذب مخاطب به کانال شماست. تبادل لینک به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. بااین‌حال، یکی از مؤثرترین و ساده‌ترین روش‌های تبادل، تبادل تکی است. در این روش شما کانال‌هایی را که هم‌سطح و هم‌رده شما هستند و تعداد اعضایشان نزدیک به شما است را پیدا می‌کنید و با صاحبان آن‌ها وارد مذاکره می‌شوید. معمولاً بهترین حالت این است که یک پست انگیزشی با لینک جوین باهم ردوبدل کنید که بیشترین تعداد مخاطبان را به کانالتان بیفزایید. اگر از قدرت چانه‌زنی بالایی برخوردار باشید، طبیعتاً به نفع شماست که با کانال‌هایی وارد تبادل شوید که مخاطبان بیشتری از شما دارند.

 1. کمپین‌های محتوای مشترک برگزار کنید

اگر محتوای آموزشی تولید می‌کنید یا باور دارید که محتوایتان برای گروه خاصی از افراد دارای ارزش‌افزوده قابل قبولی است، می‌توانید با کانال‌هایی که عمومی‌تر از شما هستند وارد مذاکره شوید و برای آن‌ها محتوای ارزش‌افزوده تولید کنید. محتوایی که شما برای مخاطبان کانال مقصد تولید می‌کنید، برای آن‌ها و همین‌طور برای صاحبان آن کانال ارزش‌افزوده تولید می‌کند و درعین‌حال، چون لینک کانال شما، ذیل آن محتوا ثبت‌شده، باعث افزایش اعضای کانال تلگرام شما خواهد شد.

 1. از امکان اضافه کردن 200 عضو اولیه به کانالتان استفاده کنید

ما در کانال جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال از این امکان استفاده نکردیم، چون اعتقاد داشتیم که اضافه کردن افراد بدون اطلاع و خواست آن‌ها باعث خدشه‌دار شدن برند ما خواهد شد. بااین‌حال تلگرام امکانی در اختیار مدیران کانال‌ها قرار داده که می‌توانند در ابتدای راه‌اندازی کانال تا 200 مخاطب را که شماره شمارا به‌عنوان صاحب کانال را در دفترچه تلفنشان ثبت‌شده داشته باشند به‌صورت مستقیم، در کانال اضافه کنید.

این 200 عضو اولیه، می‌تواند تکانه اولیه مناسبی برای به حرکت درآوردن یک کانال تلگرامی باشد. اگر تصمیم به استفاده از این راهکار گرفتید، در نظر داشته باشید که افرادی را به کانال اضافه کنید که علاقه‌مند به موضوع باشند و در کانال بمانند، یا در صورت عدم تمایل به حضور در کانال، آن را به‌عنوان اسپم، گزارش نکنند.

 1. آدرس کانالتان را در فضای وب ثبت کنید

برای افزایش اعضای کانال، باید کاری کنید که افراد بتوانند راحت‌تر، شمارا پیدا کنند. یکی از روش‌ها برای این کار ثبت آدرس کانال در فضای وب است. اگر وب‌سایتی دارید، حتماً آدرس کانالتان را آنجا درج کنید. علاوه بر این، می‌توانید آدرس و توضیحات کانالتان را در دایرکتوری‌های متعددی که در فضای وب به‌منظور ایجاد لیست کانال‌های تلگرام فارسی‌زبان ایجادشده است، ثبت کنید. بعضی از این دایرکتوری‌ها به شرح زیر هستند:

http://tsear.ch/

تی سرچ، در نبود Telemine بزرگ‌ترین جستجوگر در کانال‌های تلگرام است. می‌توانید به‌سادگی کانال تلگرامتان را درصورتی‌که در لیست کانال‌های موجود در این وب‌سایت وجود نداشته باشد به آن اضافه کنید.

http://www.canalyab.ir

در این سایت می‌توانید به‌راحتی کانال خود را به لیست کانال‌ها اضافه کنید.

http://telegram-canal.ir/

در این سایت هم می‌توانید به‌صورت رایگان کانالتان را ثبت کنید که دو روز کاری طول می‌کشد و یا اینکه با پرداخت 10 هزار تومان، کانالتان را به‌صورت ویژه ثبت کنید و از برخی از مزایای آن بهره‌مند شوید.

https://telegfa.com

این وب‌سایت برای معرفی کانال تلگرام، گروه تلگرام، استیکر تلگرام مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای ثبت لینک کانال باید در آن عضو شوید و از داخل پروفایلتان، وارد قسمت کانال‌های من شده و کانالتان را ثبت کنید. در این وب‌سایت هم می‌توانید با پرداخت مبلغ 5000 تومان، مراحل ثبت کانالتان را تسریع کنید و از امکانات دیگری مانند معرفی به دیگران بهره‌مند شوید.

http://www.channelz.ir/
http://tkanal.ir

این وب‌سایت به نظرم حرفه‌ای‌تر و جالب‌تر از بقیه وب‌سایت‌ها آمد. مراحل تأیید کانال با استفاده از رباتی که به‌عنوان ادمین کانال اضافه می‌کنید انجام می‌شود.

http://mychannels.ir/

در این وب‌سایت می‌توانید هم به‌صورت رایگان کانالتان را اضافه کنید و هم با مبلغ کمی، کانالتان را بعد از ثبت ویژه کنید تا بیشتر دیده شود.

t.me/harchyzbot

این ربات به‌عنوان ادمین کانال شما همه مطالب کانالتان را ذیل دامنه harchyz.com منتشر و قابل جستجو می‌کند.

لیست وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاینی که خدمات ثبت و لیست کردن کانال‌های تلگرام را ارائه می‌دهند، محدود به مواردی که به آن‌ها اشاره کردم نیستند. باکمی جستجو می‌توانید وب‌سایت‌های دیگری را هم پیدا کنید که می‌توانید آدرس کانالتان را در آن‌ها ثبت کنید.

علاوه بر وب‌سایت‌هایی که مخصوص این کار طراحی‌شده‌اند، شما می‌توانید در سایر وب‌سایت‌هایی که مرتبط با حوزه کاری شما هستند، آدرس کانالتان را در قالب کامنت به مطالب مرتبط منتشر کنید و یا در انجمن‌های مرتبط، کانالتان را معرفی کنید.

 1. آدرس کانالتان را در tchannelsbot@ ثبت کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که به‌رایگان در اختیار شما قرار دارد، ثبت آدرس کانالتان در ربات tchannelsbot@ است. با ثبت کانالتان در این ربات، شما یک صفحه اختصاصی در وب‌سایت  http://tchannels.me به دست خواهید آورد و می‌توانید از مخاطبانتان بخواهید به شما امتیاز مثبت بدهند تا در لیست کانال‌ها موقعیت بهتری داشته باشید.

 1.  در شبکه‌های اجتماعی دیگر صفحه‌ای برای کانالتان بسازید.

یکی دیگر از راه‌های معرفی و جذب مخاطب برای کانال تلگرامتان، ساختن صفحه‌ای در سایر شبکه‌های اجتماعی و انتشار محتوای کانال یا بخشی از محتوای آن در این صفحات است. به‌این‌ترتیب بازهم احتمال دیده شدن شما توسط مخاطبان احتمالی‌تان افزایش می‌یابد.

 1. از تبادل لینک به روش چرخشی استفاده کنید.

در این نوع از تبادل شما درآن‌واحد و هم‌زمان با چند کانال تلگرام تبادل می‌کنید. تبادل شما با کانال‌ها بر مبنای زمان خواهد بود و بنرها زیر هم قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که همیشه در تبلیغ‌ها و تبادلات، پست‌های آخر از درجه اهمیت بیشتری برخوردار هستند، بنابراین روند کار به این صورت است که در این نوع تبادل کانال‌های با اعضای کمتر، پست‌های آخر خود را ب کانال‌هایی که اعضای بیشتری دارند و در تبادل شرکت کرده‌اند، اختصاص می‌دهند و کانال‌های بزرگ‌تر نیز کانال‌های کوچک‌تر را در بالای لیست خود جای می‌دهند.

معمولاً یک نفر تحت عنوان لیدر یا مسئول تبادل، چینش آن را بر عهده می‌گیرد. در پایان همه می‌بایست طبق چینش لیدر، بنرها را در طی زمان خاصی که توسط لیدر با مشورت ادمین کانال‌ها اعلام می‌شود، در کانال‌هایشان پخش کنند.

ترتیب درج بنرها هم در این نوع تبادل به این صورت است که شما در ابتدا عضو گروهی می‌شوید که مخصوص جمع‌آوری بنر کانال‌هایی است که قصد انجام تب چرخشی رادارند. سپس لیدر یا مسئول تبادل، بنر کانال‌ها را به ترتیب تعداد اعضای آن‌ها پشت سر هم چینش کرده و در کانال یا همان گروه به ترتیب قرار می‌دهد.

برای اینکه ذهنیت بهتری نسبت به تبادل چرخشی پیدا کنید، به این مثال دقت کنید:

فرض می‌کنیم  5 کانال می‌خواهند با هم تبادل چرخشی داشته باشند. یک نفر به‌عنوان ادمین اصلی انتخاب می‌شود و بنرها را دریافت می‌کند و آن‌ها را از روی تعداد اعضای کانال‌ها از زیاد به کم مرتبط می‌نماید. به صورتی که کانال با بالاترین تعداد اعضا نفر اول لیست و کانال با کمترین تعداد عضو نفر پنجم لیست می‌شود.

به‌طور مثال:

۵=۱٫۶۶۰ نفر

۴=۱٫۶۹۰ نفر

۳=۱٫۷۱۰ نفر

۲=۱٫۷۶۰ نفر

۱=۱٫۸۰۰ نفر

وقتی‌که زمان تبادل فرامی‌رسد، هرکس از بین بنرها بنر مربوط به خودش را پیدا می‌کند و بنرهای بعد از خودش را یکی‌یکی و به ترتیب در کانال فوروارد می‌کند تا به بنر خودش برسد.

مثلاً اگر کسی در لیست بالا نفر سوم  باشد، بنرها را با ترتیب زیر در کانالش فوروارد می‌کند:

به ترتیب:

2

1

5

4

به این صورت که بنر نفر قبل از خودش آخرین بنری است که در کانال قرار داده می‌شود.

برای پیدا کردن افراد و گروه‌هایی که تمایل به تبادل لینک داشته باشند، می‌توانید در اینترنت و یا در سوپر گروه‌های مربوط به این کار جستجو کنید. من کمی کار را برای شما با لیست کردن بعضی از گروه‌ها و سایت‌هایی که خدمات تبادل لینک انجام می‌دهند ساده‌تر کرده‌ام:

mychannels.ir/tabadol

https://telegramgap.ir/گروه-تبادل-لینک/

www.markazetabadol.ir

گروه تبادل چرخشی: https://t.me/joinchat/AAAAAEHcCUXRSkQGtyXIpg

https://t.me/Tabadol96
http://markazetabadol.ir
https://telegram.me/joinchat/BIOMpzygAvSmumc53gTGcA
https://telegram.me/joinchat/A3NY5z9_yErsr47bN1h3Dg0

راهکارهای برونگرای غیر رایگان:

شما با هزینه کردن پول می‌توانید به‌راحتی اعضای کانال خود را افزایش دهید. اگرچه در ابتدا ممکن است، زیاد جالب به نظر نرسد، ولی همه راه‌های پولی که برای جذب اعضای جدید به کانال وجود دارند، راه‌های بدی نیستند. در ادامه سعی می‌کنم راه‌های مختلفی را که می‌توانید با هزینه کردن اعضای جدیدی به کانالتان اضافه کنید، در دودسته راهکارهای سفید و راهکارهای سیاه به شما معرفی کنم.

منظورم از راهکارهای سفید، راه‌های قانونی و صادقانه است. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، راهکارهای سیاه، راه‌هایی هستند که به‌سادگی می‌توانید به‌وسیله آن‌ها اعضای فیک (fake) یا آفلاین، به کانال‌های تلگرامتان اضافه کنید یا راهکارهای دیگری که کاربرانی بی‌کیفیت که نه به خاطر محتوای شما بلکه به دلیل دیگری، عضو کانال شما می‌شوند و به‌احتمال بسیار زیاد، به‌سرعت ریزش می‌کنند.

راهکارهای برونگرای غیر رایگان سفید:

18.تبلیغ در کانال‌های تلگرام

شما به سه صورت می‌توانید در کانال‌های تلگرام تبلیغ کنید.:

تبلیغ کلیکی: در این روش همان‌طور که از اسمش پیداست، شما به ازای تعداد کلیک‌هایی که روی لینکی که زیر پست تبلیغاتی قرارگرفته است، پول پرداخت می‌کنید. قیمت کلیک، متناسب با موضوع فعالیت کانال‌هایی که می‌خواهید تبلیغ در آن‌ها منتشر شود، متفاوت است.  برای استفاده از این روش، باید حتماً از یکی از پلتفرم‌های تبلیغاتی تلگرام استفاده کنید.

نکته مهمی که در مورد تبلیغات کلیکی وجود دارد این است، که چندان برای افزایش اعضای کانال مناسب نیست. چون لینکی که زیر پست‌های تلگرام قرار می‌گیرد، لینکی به بیرون از تلگرام است و کاربر باید یک‌بار از تلگرام خارج شود و دوباره به نرم‌افزار بازگردد و این نرخ تبدیل را پایین می‌آورد.

تبلیغ ساعتی و ثابت: در این نوع از تبلیغ، پست تبلیغاتی شما ساعات مشخصی در کانال باقی می‌ماند و بعد حذف می‌شود و یا بعد از انتشار در کانال برای همیشه باقی می‌ماند. برای این نوع تبلیغات معمولاً باید مستقیماً با صاحب کانال وارد مذاکره و توافق شوید. قیمت این دسته از تبلیغات فرمول مشخصی ندارد و بسته به نظر صاحب کانال است. آخرین رقمی که من دیدم، مربوط به کانال گیزمیز بود که برای 12 ساعت انتشار تبلیغ، 2.5 میلیون تومان طلب می‌کرد.

تبلیغ بازدیدی: شناخته‌شده‌ترین و معمول‌ترین روش تبلیغات در تلگرام، پرداخت هزینه تبلیغ بر اساس تعداد بازدید پست است. کانال‌های تلگرام دارای قابلیتی هستند که تعداد بازدید از هر پست در آن‌ها مشخص است. در این روش، صاحب کانال به ازای هر بازدید مبلغ ثابتی از تبلیغ‌کننده دریافت می‌کند. این عدد برای کانال‌های مختلف متفاوت است. این روش، هم توسط صاحبان کانال‌ها و هم توسط پلتفرم‌های تبلیغات تلگرامی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

19.تبلیغ مستقیم در کانال‌های تلگرام

اغلب کانال‌های تلگرام شناخته‌شده، ادمین مشخصی برای جذب تبلیغات دارند. یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها برای هزینه کردن پول برای جذب اعضای باکیفیت جدید، پیدا کردن کانال‌هایی است که مخاطبان آن‌ها، مخاطبان بالقوه شما باشند.

با جستجو کردن در وب‌سایت‌هایی که در قسمت قبل معرفی کردم، بر اساس کلیدواژه‌های مرتبط با موضوع کانالتان و همچنین استفاده از دسته‌بندی‌های کانال‌ها، می‌توانید کانال‌های مرتبط با موضوع کاری‌تان را پیدا کنید.

Tsear.ch، که به‌تازگی داده‌ها و دانش فنی TgChans.com را هم خریداری کرده، در فقدان Telemine.me که در حال آماده‌سازی برای لانچ یک نسخه جدید است، فعلاً کامل‌ترین بانک اطلاعات کانال‌های تلگرامی است که من سراغ دارم.

20.تبلیغ از طریق ایجینت های تبلیغاتی

اگر تبلیغ کانالتان را به یک یا چند کانال سفارش بدهید و با هرکدام از آن‌ها مستقلاً توافق مالی کنید، می‌توانید به‌اندازه جمع تعداد اعضای فعال آن کانال‌ها، بازدید بخرید. مشکل این است که هماهنگی با تعداد زیادی ادمین کانال‌های مختلف، کار دشواری است و اگر مشغول آن شوید، احتمالاً تمرکز لازم برای انجام کار دیگری را نخواهید داشت.

در چنین شرایطی است که می‌توانید از کمک ایجینت ها استفاده کنید. هر ایجینت، با تعدادی از مدیران کانال‌ها در ارتباط است و آن‌ها را نمایندگی می‌کند. شما دیگر نیازی به تعامل با تعداد زیادی ادمین ندارید. طرف شما، یک نفر یعنی همان ایجنت است و اوست که با مدیران کانال‌ها هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

شما هزینه تبلیغ را بر اساس تعداد بازدید، به ایجینت می‌دهید و او به‌اندازه‌ای که سفارش دادید، با هماهنگی ادمین های کانال‌ها، با فوروارد کردن پست شما در آن کانال‌ها، بازدید پست تلگرامی شمارا که در کانالتان منتشرشده، افزایش می‌دهد.

درنهایت از مبلغی که شما به ایجینت پرداخت می‌کنید، درصدی بابت کارمزد ایجینت توسط او کسر می‌شود و مابقی بین ادمین های کانال‌های مختلف، توزیع می‌شود.

21.تبلیغ در پلتفرم‌های تبلیغات تلگرامی

دشواری مدیریت کردن کانال‌های متعدد، عدم امکان تهیه گزارش‌های دقیق آماری و نیاز به تعریف سیستمی برای مدیریت تبلیغات کلیکی باعث پیدایش پلتفرم‌های تبلیغات تلگرامی شد.  من در اینجا فقط 15 پلتفرم تبلیغات تلگرامی را به‌صورت خیلی مختصر و بر اساس تعریفی که خودشان از خودشان دارند به شما معرفی می‌کنم.

بررسی و مقایسه نحوه عملکرد این پلتفرم‌های تبلیغاتی در آینده نه‌چندان دور، در دستور کار ما در جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال قرار خواهد گرفت.

 1. موبودید: mobodid.com

با موبودید در بهترین کانال‌های تلگرام، موبایل‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های موبایل دیده شوید.

 1. دیدوگرام: didogram.com

تبلیغات در موبایل، تلگرام و اینستاگرام

داستان خود را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید.

دیدوگرام، رابطی بین شما و مشتریانتان در شبکه‌های اجتماعی است؛ با این تفاوت که هزینه تبلیغاتتان کاهش‌یافته و تبلیغات شما تنها در کانال‌ها و صفحات معتبر نمایش داده می‌شود.

 1. ادشات: Adshot.ir

ادشات، پلتفرم ارسال و مدیریت تبلیغات در تلگرام است. ما تمامی دغدغه‌های مرتبط با ارسال تبلیغ را برای شما مرتفع خواهیم کرد تا با فراغ بال بیشتر بر روی سایر بخش‌های کمپین مانند ایده پردازی، تولید محتوا و تحلیل نتایج زمان بگذارید. هدف ما آن است که با ایجاد سهولت بیشتر، به شما کمک کنیم تبلیغات بهتری در تلگرام داشته باشید.

 1. فرادیده: faradide.ir

فرادیده با دراختیار داشتن ۲ میلیون کاربر در کانال‌های تلگرامی، تبلیغات شما رو با مؤثرترین روش انجام می‌دهد. شما در فرادیده می‌توانید تبلیغات خود را پس از مشاوره حرفه‌ای در معرض دید میلیون‌ها کاربر تلگرام قرار دهید.

تبلیغات تلگرام در فرادیده بدین‌صورت است که در ابتدا به اکانت ادمین تبلیغات پیام می‌دهید، بنر تبلیغاتی را ارسال می‌کنید پس از تأیید بنر زمان موردنظر را با ادمین هماهنگ کرده و پلان موردنظر را با توجه به بودجه‌تان را مشخص می‌کنید و بنر شما در زمان مشخص اکران می‌شود.

 1. تولگرام: toolgram.ir

با تولگرام، کانال تلگرام خود را بهتر و ساده‌تر مدیریت کنید و از آن درآمد کسب کنید!

تولگرام یک پنل قدرتمند برای ایجاد، ارسال و زمان‌بندی پست‌هایی متفاوت و موثرتر در تلگرام است. با تولگرام می‌توانید همهٔ کانال‌های خود را به‌صورت متمرکز از یکجا مدیریت کنید و دیگر نیازی نیست همیشه آنلاین باشید. تولگرام پست‌های شمارا دقیقاً درزمانی که به او گفته‌اید برایتان ارسال می‌کند. همچنین با تولگرام می‌توانید از تبلیغات کلیکی در تلگرام و کانال خود درآمد داشته باشید!

 1. تبلیغ و تلگرام: /tablighotelegram.ir

سایت تبلیغ و تلگرام؛ پل ارتباطی میان مدیران کانال‌ها و ارائه‌دهنده پکیج‌های افزایش عضو و تبلیغات در حوزه تلگرام برای اولین بار! هم‌زمان با تبادلات و افزایش چندین برابر اعضای کانال خود، کسب درآمد کنید.

 1. چیکا: cheeka.ir

کسب درآمد در تلگرام با سیستم هوشمند تبلیغات چیکا

چیکا بستری مناسب برای تبلیغات شما در شبکه بزرگ تلگرام است. شما می‌توانید تبلیغ خود را در کانال‌های عمومی و یا طلایی ثبت کنید و یا به‌عنوان یک مدیر كانال تلگرام با ثبت کانال خود کسب درآمد کنید.

 1. ادسنسور: adsensor.ir

ادسنسور اولین فعال تبلیغات در کانال‌های تلگرام و صفحه‌های اینستاگرام است. شما در ادسنسور می‌توانید تبلیغات خود را پس از مشاوره حرفه‌ای در معرض دید میلیون‌ها کاربر شبکه‌های اجتماعی قرار داده و در انتها گزارش پیشرفته آن را مشاهده نمایید.

 1. راز:raaz.co

مجموعه تبلیغاتی RaaZ در حال حاضر بیش از 2000 کانال اخلاقی تلگرام بالای 20 میلیون عضو را در مجموعه خود به‌صورت فعال به کار گرفته و با مهیا ساختن شبکه گسترده‌ای از ادمین‌های تلگرامی این قابلیت را دارد که در کم‌تر از یک روز بر روی یک پست تلگرامی بیش از 5 میلیون بازدید واقعی یکتا را به ثبت برساند

 1. کلیک گیر: clickgir.com

تبلیغ کلیکی هوشمند و هدفمند در تلگرام

سفارش خود را ثبت کنید، در وقت و بودجه خود صرفه‌جویی کنید و رشد کسب‌وکار خود را تضمین کنید.

ما با تشویق کاربران به انتشار تبلیغ شما، این توانایی را داریم که به بهترین شکل کمپین تبلیغاتی شمارا مدیریت کنیم.

 1. موبوکلیک: moboclick.ir

موبوکلیک با بستری که در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام ایجاد کرده است، می‌تواند تبلیغات شمارا به‌صورت هدفمند و موضوعی در هزاران کانال تلگرام منتشر کند. ارسال تبلیغات به شیوه‌های گوناگون اعم از تصویری، متنی، عکس‌های متحرک (گیف) و یا ویدیویی هست.

 1. فاربیت:farbit.net

فاربیت سیستم تبلیغات کلیکی هوشمندی است که هزینه تبلیغات شمارا به حداقل و بازدهی بالایی می‌رساند

با این تفاوت، شمارش کلیک‌ها باکیفیت بالا برای شما به ارمغان می‌آورد.

13 روبیک اد: rubikad.com

تبلیغات در تلگرام به‌صورت هوشمند همراه با گزارش‌ها روزانه

 1. واگرا:vagara.ir

واگرا یک سیستم برای مدیریت کانال تلگرام و کسب درآمد از تلگرام و تبلیغ در تلگرام هست.

با امکانات بی‌نظیر واگرا مدیریت کانال‌های تلگرام آسان خواهد بود و با ارسال تبلیغ‌های واگرا در تلگرام خود می‌توانید درآمد بیشتری از تلگرام کسب کنید.

بهترین کانال‌های تلگرام در واگرا حضور دارند. واگرا با جدیدترین تکنولوژی وب ساخته‌شده و با تمام نسخه‌های تلگرام سازگار است.

22.مطالب كانال تان را به صورت خودکار در سوپر گروه‌ها منتشر كنيد.

این روش، آخرین روشی است که در دسته‌بندی راهکارهای غیر رایگان سفید، قرار می‌گیرد. البته بهتر است بگوییم این روش در منطقه خاکستری قرار دارد یعنی جایی بین منطقه سیاه‌وسفید. راهکارها و بحث‌های مختلفی راجع به استفاده از یوزربات ها در سوپر گروه‌های تلگرام وجود دارد. اگرچه قانونی دانستن یا ندانستن استفاده از یوزربات ها، به سلیقه گردانندگان تلگرام خواهد بود، بااین‌حال می‌توان مرز صادقانه و مفید بودن یا نبودن این خدمات را این‌گونه تعریف کرد:

درصورتی‌که یک عامل انسانی، یا یک عامل هوشمند، به‌صورت خودکار اقدام به انتشار پیام‌های یک کانال درون سوپر گروه‌های مرتبط با موضوع آن کانال بنماید، این کار برای اعضای آن گروه ارزش‌افزوده خواهد داشت و صادقانه و مفید ارزیابی می‌شود.

افراد مختلفی در گوشه و کنار وب فارسی، ادعا می‌کنند که نرم‌افزاری برای ارسال خودکار به سوپر گروه‌ها توسعه داده‌اند.

در ادامه دو شرکت را در این زمینه معرفی خواهم کرد:

 1. نرم‌افزار ویندوزی مهران سیستم: https://goo.gl/7M5yze
 2. پلتفرم تحت وب  MUads  به آدرس:  https://goo.gl/Ep5GvX

راهکارهای برونگرای غیر رایگان  سیاه

فضای مجازی، همیشه فرصت را برای عده‌ای فرصت‌طلب و سوءاستفاده جو فراهم می‌کند تا بتوانند از شفاف نبودن فضا به نفع شخصی‌شان بهره‌برداری کنند. حتماً قبلاً در مورد انواع مختلف کلاه‌برداری‌های اینترنتی شنیده‌اید. در این قسمت به چند روش سیاه که می‌تواند سودآور باشد ولی غیراخلاقی و ناصادقانه است اشاره می‌کنم:

23.خرید ممبر آفلاین:

شما به‌راحتی می‌توانید با جستجوی خیلی ساده در اینترنت، افراد زیادی را بیابید که ممبر آفلاین یا فیک به شما می‌فروشند. با عددی در حدود 30 هزار تومان می‌توانید 1000 عضو آفلاین به اعضای کانالتان اضافه کنید! اگر کمی بگردید قیمت‌های ارزان‌تر از این هم در دسترس خواهند بود.

ممکن است در ابتدا تصور کنید این روش برای جلب اعتماد مخاطبان در ابتدای شکل‌گیری کانال مناسب است و به این روش می‌توانید با کانال‌های بالای 1000 نفر عضو، تبادل لینک کنید. ولی تصور کنید که آیا اگر کانال مقابلتان هم از چنین روشی استفاده کرده باشد، تبادل لینک با آن کانال برای شما جذاب است؟

اعضای آفلاین، شماره‌های خاموشی هستند که اکانت تلگرامشان در اختیار افرادی است و می‌توانند از طریق پنلی که در اختیاردارند، این اعضا را به کانال شما بیفزایند. بااین‌حال اضافه شدن این اعضا، روی تعداد بازدیدهای پست‌های شما هیچ‌گونه تأثیری ندارد.

به همین دلیل، فهمیدن اینکه شما از ممبر فیک استفاده کرده‌اید، برای ادمین هایی که تجربه قابل قبولی دارند، کار چندان دشواری نیست.

24.خرید بازدید

بازی دزد و پلیس ادامه دارد. اگر ممبر فیک خریده‌اید و نمی‌خواهید دیگران بفهمند که این ممبرها واقعی نیستند، می‌توانید برای پست‌هایتان بازدید بخرید. این بازدیدها، با ارسال پست‌ها به سوپر گروه‌هایی که برای همین کار تشکیل‌شده، انجام می‌شود. این بازدیدها، کاملاً به‌دردنخور است و معمولاً منجر به تبدیل مخاطبان به مشتری شما نخواهند شد.

25.خرید عضو آنلاین واقعی

شما می‌توانید به روش‌های مختلف و از ایجنت های مختلف، عضو بخرید. به این صورت که رقمی برای اضافه شدن هر عضو به کانال شما معین می‌شود و ایجنت، به روش‌هایی که بعضاً ممکن است باعث صدمه زدن به برند شما شود، برای جذب عضو جدید به کانال تلاش می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، تبلیغ کانال شما در پوش نوتیفیکیشن اپلیکیشن های موبایل به کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر مجبور می‌شود روی آن کلیک کنید. یا کاربر برای کلیک کردن روی لینک سکه می‌گیرد و درواقع عضویت در کانال شما نه به خاطر محتوای کانال بلکه برای گرفته دو سکه بیشتر است. اعضایی که با چنین روش‌هایی به کانال اضافه می‌شوند، اگرچه واقعی هستند ولی به‌سرعت و به‌زودی کانال را ترک می‌کنند.

البته در مورد خرید عضو آنلاین، به این راحتی نمی‌شود اظهارنظر کرد، در شرایط خاصی استفاده از این روش اگر به شیوه مناسب انجام شود می‌تواند ارزش‌آفرین باشد. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید با پرداخت هزینه مشخصی به یک ربات که در حوزه کاری شما سرویس‌دهی می‌کند، از او بخواهید برای کانال شما عضو جدید جذب کند.

آن ربات ارائه سرویس به کاربرانش را در یک بازه زمانی مشخص، معطوف به عضویت آن‌ها در کانال شما می‌کند و به‌این‌ترتیب، اعضایی به کانال شما اضافه می‌شوند که درزمینهٔ مرتبط با موضوع کانال شما، فعالیت می‌کنند.

وب‌سایت‌های خرید عضو:

در این قسمت، برخی از وب‌سایت‌هایی که درزمینهٔ فروش اعضای آنلاین و آفلاین فعالیت می‌کنند را به شما معرفی می‌کنم. من هنوز از خدمات هیچ‌کدام از این وب‌سایت‌ها استفاده نکرده‌ام. در آینده و درصورتی‌که با این وب‌سایت‌ها تعامل کردم، تجربه‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت:

http://www.channelmember.com/
http://www.telegram-add-member.com/
http://followiran.com/telegram-member/
http://iranifollower.com/telegram/
http://www.netfixed.ir/%D8%AA%D8%B1%D9%81%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85/
https://tarfandgram.com/line-member/
http://www.netfixed.ir/add-contacts-to-telegram-channel/
http://royalmember.ir/

جمع‌بندی

راه‌های افزایش اعضای کانال تلگرام، محدود به روش‌هایی که من در این مقاله به آن‌ها اشاره کردم نیستند. کانال تلگرام یک رسانه دیجیتال است، و جذب اعضای جدید برای این رسانه دیجیتال می‌تواند یک هدف هوشمند بازاریابی برای یک سازمان باشد. مانند هر فعالیت بازاریابی دیگر، مهم است که قبل از شروع، اهداف قابل‌اندازه‌گیری واقع بینانه ای برای خودتان در بازه زمانی مشخص،‌ تعیین کنید و بودجه‌تان را برای رسیدن به آن هدف معلوم کنید.

برگزاری کارگاه چشم گاو وحشی، می‌تواند در کنار راهکارهایی که من گفتم، باعث خلق ایده‌های جدیدی برای طراحی و پیاده‌سازی روش‌های اجرایی مؤثر برای افزایش اعضای کانال تلگرام شما شود. چیزی که مهم است این است که منتظر یک معجزه نباشید و اقدام عملی بعدی‌تان را همین امروز شروع کنید.

کمپین های بازاریابی
طراحی و اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال

حتی بهترین محصولات هم اگر دیده نشوند، فروخته نمی شوند. به عنوان یک مارکتر شما باید بتوانید پیام تبلیغاتی تان را از کانال های مختلف به گوش مخاطبان بالقوه تان برسانید.برای این کار شما بایستی بتوانید از بین ایده های مختلف برای کمپین جذب مشتری از طریق کانال های دیجیتال ، بهترین ایده ها را شناسایی، کمپین را طراحی، اجرا و ارزیابی کنید.

ادامه مطلب »

203 پاسخ

  1. دوستان اگ دنبال فایل های آموزشی هستن حتما سری به کانال تلگرام زیر بزنید پر از فایل های آموزشی بی نظیره

   1. سلام دوستان اگر مایل به اموزش زبان هستید در این کانال تلگرام میتوانیم در خدمتتان باشیم

 1. عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی !
  سپاس

 2. کامل و جامع و حرفه ای
  خدا قوت واقعا به درد بخورترین مطالبی بود که میشد به صورت مختصر و مفید یکجا خوند
  فقط اون قسمت تبادلات چرخشی کمی گنگ بود یا من متوجه نشدم!!!
  موفق باشید

  1. خیلی خوب بود.
   من هم یه کانال موسیقی خارجی به تازگی زدم در تلگرام.

 3. دوستان من دنبال تبلیغ برای کانال تلگرامم بودم. این سایت رو پیدا کردم گفتم به شما هم معرفی کنم که راحت بتونید کانال تلگرام و یا پیج اینستاگرام خودتون خودتون رو ثبت کنید و ممبر واقعی بگیرید.
  گوگل فارسی ثبت رایگان کانال تلگرام و پیج اینستاگرام

 4. دوستان من دنبال تبلیغ برای کانال تلگرامم بودم. این سایت رو پیدا کردم گفتم به شما هم معرفی کنم که راحت بتونید کانال تلگرام و یا پیج اینستاگرام خودتون خودتون رو ثبت کنید و ممبر واقعی بگیرید.
  گوگل فارسی ثبت رایگان کانال تلگرام و پیج اینستاگرام
  به نظرم این روش خیلی بهتر از خرید ممبر فیکه و با این روش واقعا میشه ممبر مرتبط پیدا کرد. دوستان نظرشون چیه؟
  http://www.googlepersian.com

  1. ارایه سیگنالهای رایگان در خصوص اونس طلا و عضویت در ارزهای دیجیتال رایگان

 5. سلام
  امان از بالا بودن دایره اطلاعات
  محتوای بسیار وسیع و کاملی شاهد بودم.
  متشکرم

 6. خیلی خیلی ممنون
  کانال تلگرامی از ((((((سکانسهای کمدی))))) فیلمهای انگلیسی زبان
  با دو زیرنویس انگلیسی و فارسی
  @fungoola

 7. مشاوره تخصصی مهاجرت به استان ساسکاچوان کانادا / شناساندن توانایی های استان
  این کانال اطلاعات تخصصی در مورد استان ساسکاچوان کانادا را به اشتراک میگذارد.
  ما هر اطلاعات موثق و درست را از هر جا که میخوانیم در اختیار شما قرار میدهیم.
  ادمین:
  @Sas_Canada

  https://t.me/SasCanada

 8. مطالب سایتتون واقعا عالی هستن. خدا قوت. کانال ذره بین بهترین مطالب تولیدی و اقتباسی را در حوزه طنز و سرگرمی و کلیه مطالب عمومی ارائه می نماید. خوشحال می شیم تشریف بیارید.
  t.me/zarrehbinn

 9. با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت شما عزیزان
  من تمامی مطالب سایت را مطالعه نمودم و آنقدر لذت بردم که قابل توصیف نمیباشد از شما عزیزان دل بسیار ممنون و سپاسگزارم بابت این همه زحمت و وقتی که می‌گذارید و چنین مطالب جالب و جامع ای را تهیه و آپلود میکنید بند عضو کانال هم شدم و امیدوارم در آینده بتوانیم با هم همکاری داشته باشیم و براتون بهترین آرزوهای دنیا را خواستارم پاینده و برقرار باشید خدانگهدار .

 10. @vijgstaj
  سلام به کانال خودتون سر بزنید
  همه چی شیک و قیمت مناسب
  انواع ریسه وگیره مو انبری تل و ….
  وپروانه های تزیینی

 11. حکم و تخته نرد دو نفره آنلاین با پول واقعی
  t.me/hokm_takhtenard_online

 12. با سلام
  کانال آموزش عکاسی حرفه ای | طراحی سایت | گرافیک
  آدرس کانال: artworkdesign_ir@
  وب سایت : ARTWORKDESIGN.IR
  ارتباط با واحد عکاسی صنعتی تبلیغاتی | پرتره | آموزش:
  @pezhmank67
  ***********
  ارتباط با واحد طراحی سایت | طراحی فروشگاه اینترنتی | آموزش راه اندازی سایت (۰ تا ۱۰۰) | سئو:
  @ekhtesasiha
  ***********
  کارشناس گرافیک | طراح | ایده پردازی | هویت بصری:
  @Mr_graph

 13. سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت محترم سایت
  دوستانی که کانال دارن و ممبر(اعضا) برای کانالشون میخوان، بنده ممبر با قیمت مناسب میزنم.
  دوستانی که فالور برا پیج اینستاگرامشون میخوان ، فالو با قیمت مناسب میزنم.
  شماره مجازی هم دارم…
  آموزش هم داریم اگر مایلید خودتون ممبر زدن یا فالور زدن رو یاد بگیرید با قیمت مناسب آموزش میدم. ایدی تلگرامم…naser4248
  تشکر

 14. اگه میخوای بیشتر بدونی
  اگه میخوای بیشتر بخندی
  و اگه میخوای سالم بمونی
  پس وقتو از دست نده?همه چیز تو “ایسوا”هست
  همه ی شنیده ها و نشنیده ها ???
  به ما بپیوندید : https://t.me/isva97

 15. سلام دوست عزیز
  خیلی زحمت کشیدم
  حیفم اومد اگه ازت تشکر نمیکردم.
  ممنون از توضیحات خوبت

 16. دم شما ، و نویسنده گرم

  بسیار مفید و سازنده بود ??

  به امید افزایش تولید محتوا های آموزنده ❤️

 17. سلام.اگه میخواهید کاملا رایگان از طریق اینترنت کسب درامد کنید به کانال ما یه سر بزنید.coinpot7@

 18. میلیونر شو ! ) هفتاد سی
  ?بدون سرمایه اولیه
  ‌‌ ?کسب درآمدمیلیونی
  ‌‌ ?درآمدبالای۱۰ میلیون‌ تومان درماه شناسه معرف:r4125
  https://t.me/haftadsee7030

 19. کانالی باهدف خدمت ب مردم تهران زده ام و محصولات محلی و واقعا اصل شهرستان های مختلف نه جنس های تقلبی ک روش زده صد در صد اصل رو ارائه میدیم شاید خدمتی کرده باشم https://t.me/joinchat/AAAAAE0XVNLWceXWWDp8FA

 20. با سلام و سپاس از محتوای خوب و کارایی که در اختیار گذاشتید
  کانال من در زمینه فروش آنلاین محصولات آرایشی و بهداشتی هست

 21. کانالی پر از مطالب گوناگون درباره هرچیزی که نیاز شماست.
  t.me/estgah_post

 22. مطالبتون عالی بود
  یه کانال تلگرامی به اسم جنبش ملی دارم…
  اولین برناممون پاک سازی محیط زیست از زباله است…
  https://t.me/jonbeshmeli

 23. بسیار عالی بود
  من سایت میلیون دلاری را به دوستان پیشنهاد می دهم تا حتماً سری به آنجا بزنند دوره های رایگان خوبی دارد
  http://www.miliondolari.ir

 24. فیلم های سینمایی خارجی______کلیپ های فان/ورزشی/عاشقانه
  و آهنگ در کانال تلگرامی ما گذاشته میشه در صورت تمایل خوشحال میشیم عضو بشین…باتشکر
  آدرس کانال ما
  @Filmkharji2018

 25. پوشاک مردانه و زنانه
  کفش شلوار عینک مانتو دارای تخفیف روزانه حراجی
  ضمانت تعویض
  ارسال به سراسر ایران
  پشتیبانی قوی
  درب منزل حساب کنید
  هزینه پست پایین
  دارای نماد اعتماد
  با یکبار خرید مشتری دائمی کانال میشوید
  فقط برای خرید کانال زیر در تلگرام خود باز کنید

  https://t.me/dayandiscount

 26. خسلام داداش توضیحاتتون خیلی مفید و کامل بود

  ولی یه خواهشی دارم این وب سایتایی که معرفی کردین برای اد ممبر رو حذف کنید بقیه ازشون خرید نزنند

  من از دو سه موردشون خرید کردم بیوجودا پولمو خوردن

  اگه هم نخورده بودن ازشون درخواست ممبر واقعی کردم یه عالمه پول بشون دادم همشو برام فیک زدن

  لطفا برشون دارید خواهش میکنم ❤

 27. سلام داداش توضیحاتتون خیلی مفید و کامل بود

  ولی یه خواهشی دارم این وب سایتایی که معرفی کردین برای اد ممبر رو حذف کنید بقیه ازشون خرید نزنند

  من از دو سه موردشون خرید کردم بیوجودا پولمو خوردن

  اگه هم نخورده بودن ازشون درخواست ممبر واقعی کردم یه عالمه پول بشون دادم همشو برام فیک زدن

  لطفا برشون دارید خواهش میکنم ❤

 28. با تشکر از مطلب بسیار عالیتون
  گروه تبلیغاتی گیف نیک در خدمت شما و دوستان عزیز می باشد
  طراحی بنر گیف برای سایت ،کانال تلگرام و پست های اینستاگرام
  طراحی پروفایل برای تلگرام و اینستاگرام
  http://gifnic.ir/

 29. سلام مطالب خوب و عالی بود ممنونم

  دوستان جهت درآمد بدونه هیچ سرمایه ای به بیتکوین ما بپیوندید

 30. @safatgraphic چاپ و تبلیغات صافات با کیفیت بالا ارائه دهنده خدمات چاپ و بنر و فلکسی

 31. سلام ممنون بابت مطالب عالی وجامعی که درسایت قراردادین خیلی استفاده کردم.سپاس عرضه مستقیم کتونی های اسپرت ازبهترین برندهاباقیمت های عالی وباورنکردنی .لطفابازدیدفرمائید. @Eileensport https://t.me/joinchat/AAAAAE3881kjzFXpzByOAw

 32. سلام
  ممنون از اطلاعات جامعتون
  دوستان اگه میخواید ممبرهاتون رو با روشهایی که گفته شد افزایش بدید /بند 18 توضیحات( @ELMItab ) در خدمتتون هستیم یه سری بزنید

 33. سلام
  ممنون از اطلاعات جامعتون
  دوستان اگه میخواید ممبرهاتون رو با روشهایی که گفته شد افزایش بدید /بند ۱۸ توضیحات( ELMItab@ ) در خدمتتون هستیم یه سری بزنید

 34. آموزش زبان انگلیسی به شیوه ای نوین

  مانند زبان مادری انگلیسی صحبت کنید

  @iranlanguagecentre

 35. سلام.دلتون میخواد از اخبار لحظه به لحظه ورزشی باخبر باشید؟فقط کافیه این آیدی رو بزنیدودر تلگرام عضو کانال شوید??
  khabarsportnews
  درضمن توی این کانال جوک و خیلی چیز های دیگه هم میزارم.اگر از مطالب خوشتون نیومد برید ولی یک یر بزنید.با تشکر از توجهتون

 36. سلام
  ممنون بسیار عالی بود و خیلی ب درد من خورد
  خسته نباشید

 37. مشاوره و آموزش رایگان تخصصی تمرینات صحیح ورزشی جهت درمان مشکلات اسکلتی و عضلانی
  sport_eslahi_mashhad@

 38. مشاور حرکات اصلاحی ورزشی
  اموزش صحیح تمرینات ورزشی_ رفع گودی کمر_اب کردن شکم و پهلو_تمرینات کف پای صاف و زانو پرانتزی و…
  sport_eslahi_mashhad@

 39. کانال ویرایش و ادیت عکس و روتوش و ترمیم عکس و … دارم اگه دوس داشتید نمونه کارامو تو کانالم ببینید:SEFARESHEAX@

 40. مطالب عالي بودن مرسي
  گروه ما تجارت و أخبار تجاري و اقتصادي و مهاجرت به كشور عمان هستش.
  Omaniranbusiness@

 41. خیلی خوب بود.
  آدرس کانال انجمن اطلاع رسانی دیابت سبزوار
  https://t.me/SDEA_530
  ? اهداف انجمن ‍اطلاع رسانی دیابت سبزوار

  ? در کانال انجمن ‍اطلاع رسانی دیابت سبزوار شما با راه های آموزش ، تغذیه ، ورزش و دارو درمانی آگاه می شوید.

  ? قطعا با آموزش ها و راهکارهای ما دیابت شما قابل کنترل خواهد بود.

  ? در ضمن راهکارهای پیشگیری از ابتلا به دیابت به شما گوشزد و آموزش داده خواهد شد.

  ? حدود ۸ درصد از مردم جهان به دیابت مبتلا هستند که این درصد در ایران به حدود ۱۲الی ۱۵درصد می رسد یعنی ۱۰ تا ۱۲ میلیون ایرانی مبتلا به علائم دیابت یا در آستانه ابتلا هستند که یک سوم تا نیمی از آنها از بیماری خود خبر ندارند.

  ⚠️ شاید به همین دلیل باشد که به آن مرگ خاموش گفته می شود.
  چرا که دیابت معمولا ۱۰ سال وقت می خواهد تا عوارض خود را نشان دهد یعنی دیابت کودکان و بزرگسالان اغلب باگذشت ۱۰ سال عوارضی چون درگیری چشمی، کلیوی، و زخم پای دیابتی را نشان می دهد.

  ? حال جهت پیشگیری از عوارض دیابت راهی جز کنترل قند خون نیست چرا که دیابت قابل درمان نیست ولی قابل کنترل است.

  ? با دیابت کسی بیشتر عمر می کند ، که بیشتر می داند . {دکتر جاسلین}

 42. ?دنیای کتونی و رانینگ درجه ۱
  ⚽️عرضه کننده محصولات اسپورت ورزشی اورجینال
  ?نصف قيمت نمايندگي و با ضمانت
  ?قديمي ترين كانال فروش كتوني
  ▪️فروش ويژه ?

  ?ارسال به سراسر کشور
  مدل ها و قیمت ها?
  @Katoni_Digytal
  @Katoni_Digytal

  https://t.me/joinchat/AAAAAD-kYwK46YcPw_tZSw

 43. MDDK
  فروشگاه (محصولات دیجیتال دیجی کالا)

  «ارزان ترین “قیمت” ها موجود را از ما بخواهید»
  https://t.me/MDDK2020
  لب تاب، هندزفری، پاوربانک و…….

 44. به کانال ما بپیوندید: به روزترین و کمیاب ترین متون تخصصی رشته های روابط بین الملل، دیپلماسی و سازمان های بین المللی و مطالعات منطقه ای به زبان انگلیسی برگرفته از سیلابس درسی بهترین دانشگاه های جهان در لینک زیر:
  https://t.me/joinchat/AAAAAEz_nmggGnIWB0Dkmw

 45. سلام دوستان اینم کانال من که در خدمت اقشار کم درامد و قشر ضعیف تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستم و براشون خبررسانی میکنم خودمم‌معلولیت شدید دارم، لطفا کمکم کنید اعضای کانالم بره بالا ممنون از توجهتون
  خبرهای بروز و موثق مستمری، یارانه، سهام عدالت،
  سبدکالا، بسته حمایتی دولت، عیدی، تسهیلات بانکی،
  اشتغال و مسکن مددجویان بهزیستی و کمیته امداد را
  از کانال ما پیگیر باشید??
  https://t.me/joinchat/AAAAAEvMuDC2lSo3AmPiAw

 46. سلام مطلب بسیار مفیدی بود سپاس
  به کانال ما رازهای سنتی سلامتی، آشنایی با روشهای سنتی شفابخش سلامتی، هزاران راز نهفته در گیاهان هم سر بزنید

 47. کانال تلگرام شهاب سنگ شناسی
  @shahabsango
  بپیوندید❤
  شاید بارها از نزدیک شهاب سنگ دیده باشین ولی چون شناختی ازش نداشتین اهمیت ندادین.
  شهاب سنگ ها به دلیل کمیاب بودن و استفاده های علمی از ارزش بالای برخوردارند.
  کلکسیونرها از آن استقبال میکنند و پولی خوبی بابش میپردازن
  دانشگاه ها برای تحقیقات
  ساخت حلقه و ساعت و …

 48. فروشگاه ساعت مچی
  قیمت زیر 100 هزار تومان
  پرداخت درب منزل
  ارسال به سراسر کشور
  72 ساعت گارانتی تست و تعویض
  آدرس کانال تلگرام”
  @saatt

 49. سیگنال رایگان بورس
  مراجعه به کانال تلگرام
  فورکست بازارهای فارکس و بورس
  @love_transaction
  هر شب واچ لیستی از سهامهای ارزنده بازار بورس ارائه میشود،
  https://t.me/love_transaction

 50. وایییییییی مرسیییییییییییییییییییی عالی بودددددددددد

 51. باسلام..❤
  مرسی واقعا مطالب کاربردیه
  دوستان کانال ماهم ببینید بدردتون میخوره
  یه هفته دیگه فیلم آموزشی برای مدیران کانالهای فروشگاهی میزاریم که چطور کانالشون رو غرق سفارش کنن .
  @Add_IRN
  راستی بهترین پکیچ افزایش ممبر نمایندگی هاروهم توی کانال هر هفته قرار میدیم.

 52. مرسی بابت مطالب کامل و خوب شما
  این هم کانال ما بخش پوشاک به سراسر کشور
  @poshakjasem

 53. به کانال تازه شروع به کار کرده ما بپیوندید
  @froshgahkhande

 54. تنهاترین و بهترین روش کسب درآمد دلاری از اینترنت کاملا واقعی و ۱۰۰ درصد تضمینی

  تضمین درآمد حداقل ۱۰۰ دلار در ماه برای تمام اعضای کانال

  https://t.me/binary_olymp

 55. کار در منزل

  شغل پاره وقت
  دانشجویان
  خانم های خانه دار
  و افراد با مشاغل مختلف

  درآمد بالا و اسان

  شماره تماس 09101706900
  لطفا در واتساپ و تلگرام پیام دهید.

 56. کانال ترفندو خلاقیت با کلی ترفندهای جالب و به درد بخور و باحال حتما به کانال ما سر بزنید

  کانال تلگرام
  @kardasti_khalaghaneh_tarfand
  @kardasti_khalaghaneh_tarfand
  @kardasti_khalaghaneh_tarfand

  پیج اینستاگرام
  @ tarfand_khalaghiat_kardasti
  @tarfand_khalaghiat_kardasti

 57. سلام کانال مذهبی حاوی متن ادعیه، سوره ها وزیارات همراه باصوت
  چشم انتظار حضور دلنشین تان هستم

  @zamenaho110

 58. سلام خانومای خوش سلیقه
  به فروشگاه لوازم دکوری تزیینی لوازم مصرفی
  که هم فروش مجازی داریم هم حضوری سربزنید .
  آدرسشم اینه
  @khaneyee_zibaye_man

 59. سلام کانال تلگرام ما را دنبال کنیدترفند و عکس های جالب و زیبا@tricks_2019

 60. سلام کانال تلگرامی یادگیری نکات لازم برای واردکننده ها و صادرکننده ها و علاقمندان به تجارت:

  beinolmelaly@

 61. سلام لباس زیر ، لباسهای ست ، لباس خواب همه در کانال ما

  t.me/glaris_shopp

  پیج اینستاگرام
  glaris_shop

 62. به کانال ما بپیوندید.کانال فوتبال انگیزشی
  angizeshfootball@
  مطمئنم موفق میشید داخل کانال ما مرسی که
  اهمیت میدید

 63. سلام ممنون از مطالب خودتون
  بهترین سایت کسب درآمد از اینترنت
  با به روز ترین و پرسودترین روشها برای کسب درآمد
  زود قضاوت نکنید به خدا همه روشها کاملا حقیقته
  kasb811@

 64. کانال ترفند واموزش های تصویری ویندوز و اندروید
  ?به همراه اخبار دنیای تکنولوژی?

  ?و معرفی برنامه ?

  ?لطفاً کانال ما را به دیگران معرفی کنید ?

  ?https://t.me/tarfand365

 65. سلام.ممنون بابت اطلاعاته مفیدتون.این کانال ما هست مربوط@chasbgostarابزار فروش ها و چسب فروش ها در خدمتتون هستیم

 66. سلام ممنون. بسیار عالی ممنون/از گروه ‍‍‍‍|برسش وباسخ قانون جذبی ماهم دیدن بفرمایید…pvapjazi@

 67. کانال ماکانی تازه تاسیس
  خوشحال میشیم بپیوندید
  @mananbandamiroham

 68. سلام اموزنده بود اینم کانال پوشاک بچه گانس
  poshaktannazyes@

 69. سلام و خدا قوت
  مطالبتون فوق العاده بود
  سلام
  لطفا پیج خرید و فروش وبمانی ما رو هم دنبال کنید و از تغییر لحظه ای قیمت های وبمانی آگاه شوید webmoney47@

 70. سلام. تو قسمت روش های برون گرایی سیاه لیست چندتا از سایت های پولی رو قرار دادین که در ازای پول ممبر و یا بازدید ارائه می دهند.من خودم از این سایت ها چند باری استفاده کردم و میشه گفت تا حدودی رضایت بخش هست. البته یک سری سایت ها هم هستند که در ابتدا و برای جذب اعتماد کاربر ها ممبر رایگان میده، سایت های مثل mrsocial.in و سایت cibu.io‌ هر دو کاربر رایگان میدن ولی برای یک کانال میشه ازشون استفاده کرد.

 71. سلام من هم کانال تلگرامی بهترین موزیک ها و عکس نوشته ها رو دارم

 72. سلام @perspolislovers اخبار باشگاه پرسپولیس در تلگرام و mohammad.6red در ایسنتاگرام با جدید ترین و داغ ترین اخبار باشگاه محبوبتون پرسپولیس لطفا عضوشید ممنون

 73. سلام خسته نباشید متن کاربردی بود.خوشحال میشم کانال منو با اسم چادری ها فرشته اند دنبال کنید
  @chadoryha2

 74. ممنونم از پست جامعت مهدی فریمانی عزیز
  حیف که یه سری از وبسایت های گفته شده دیگه کار نمیکنند
  بغیر از روش های 22 به بعد با اکثر روش ها موفق بودم مرسی
  در باب افزایش ممبر در تلگرام یک مطلب در سایت دیجیتالینگ نوشتم

 75. سلام
  خوشحال میشم به این کانال بپیوندید
  کانالی درمورد ادبیات شعر و موسیقی

 76. سلام بچه ها از کانال تلگرام یکی از دوستان که پیش بینی ورزشی میکنه سر بزنید، نتیجه های فوتبالیش حرف نداره

 77. ممنون از اشتراک مطالب
  برخی سایت ها کار نمی کرد اما مواردی که کار می کرد واقعا به من کمک کرد و هزاران بار شما رو دعا کردم بخاطر اینکه این مطالب رو به رایگان به اشتراک گذاشتین.
  باشد که پیروز باشید

 78. سلام
  من کانال لینک دونی دارم کانال شما نیازبه شناخته شدن بیشتر داره داره وهمه کسب وکارها نیاز به بیشتر شناخته شدن دارن
  من این کاررو برای شما بدون هزینه انجام میدم چه چیزی بهترازاین

 79. ممنون از مطلب خوبتون لطفا به کانال من هم سر بزنید پر از مطالب انگیزشی خواندنی و دلتنگی و… هست و بریده های کتابها و سخنان بزرگان

 80. من کانال واسه مطالب شخصی خودم زدم و اونجا میفرستم با اینکه پرایوت دیدم که پیاما ۲ نفر سین میخوره مشکل کجاس

 81. دمت گرم . خیلی کامل توضیح دادی. فقط این قسمت ثبت نظر رو ببر بالای نظرات تا راحت پیدا بشه. ممنون

 82. اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خودت و پیدا کردن راههای جذب جنس مخالف هستی بیا کانال ما تا اموزش بدیم بهت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *