آماده‌سازی برای شروع بازاریابی

آماده سازی برای شروع

اگر تصمیم گرفته‌اید، سازمانتان را مجهز به مهارت‌های بازاریابی در عصر دیجیتال کنید، قبل از هر چیز بایستی پیش‌نیازهای ضروری شروع بازاریابی را مهیا کنید. به این منظور شما باید ۶ فعالیت مقدماتی را انجام دهید که در این سرفصل به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

1.طراحی پرسونای مشتری

طراحی پرسونای مشتری

در عصر دیجیتال، رابطه میان سازمان و مخاطبانش، یک ارتباط تعاملی است. شما به‌عنوان یک سازمان به‌صورت مستمر در معرض دید و قضاوت مخاطبان و مشتریانتان قرار دارید، بنابراین باید بتوانید جامعه هدف مخاطبان خود را شناسایی کرده و خصوصیات آن‌ها را بدانید تا بتوانید ارتباط مؤثرتری با آن‌ها برقرار کنید.

به این منظورمی توانید از ابزار پرسونا استفاده کنید. پرسونا سندی است که ذهنیت کاملی از مخاطب ایده آل خیالی شما، ارائه می‌دهد.

2.طراحی ارزش یکتای پیشنهادی

ارزش پیشنهادی (Value proposition)، قلب مدل کسب‌وکار سازمان شماست. قبل از اینکه وارد فرآیند بازاریابی شوید باید بدانید ارزش یکتای پیشنهادی که شمارا از سایر رقبایی که خدمات یا محصولاتی شبیه شما ارائه می‌کنند چیست. ارزش یکتای پیشنهادی‌تان را بر اساس سندپرسونای مخاطب خود  طراحی کنید تا انطباق بین محصول و مشتریانتان ایجاد نمایید. برای طراحی ارزش پیشنهادی یکتا می‌توانید از ابزاری با عنوان “بوم طراحی ارزش یکتای پیشنهادی” استفاده کنید.

3.تعیین اهداف بازاریابی هوشمند

قبل از انجام هر فعالیت بازاریابی، باید اهداف و نتایج کلیدی سازمانتان را در حوزه بازاریابی بدانید و مشخص کنید هر فعالیت به چه منظور و برای دستیابی به چه هدفی انجام می‌شود. اهداف بازاریابی باید هوشمند (SMART) باشند. یعنی باید مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دسترسی، واقع‌گرایانه و زمان‌بندی‌شده باشند.

4.طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود

صفحه فرود، مقصد مخاطبانی است که توانسته‌اید با فعالیت‌های مختلف بازاریابی آن‌ها را جذب کنید. اگر می‌خواهید فعالیت‌های بازاریابی‌تان را بهتر ارزیابی کنید و بتوانید با اعمال تغییرات ظاهری دربسته بندی و قیمت‌گذاری محصولات و خدمات، بازخورد مخاطبان را ارزیابی کنید، نیاز به صفحه فرود یا لندینگ پیج دارید. در طراحی صفحه فرود باید به مواردی همچون سادگی، انتقال ارزش پیشنهادی یکتا و فراخوان به عمل مشخص توجه نمایید.

5.طراحی فرآیند همراه کردن مشتری

شما مخاطبان خود  را با صرف وقت و انرژی بسیار جذب و آن‌ها را برای خرید و تبدیل‌شدن به مشتری آماده کرده‌اید. در این مرحله باید مسیر دسترسی مخاطب به محصولات و خدمات را ساده، سریع و بدون اصطکاک طراحی کنید.

فرآیند همراه کردن مشتری،‌ تا حد ممکن بایستی کوتاه باشد. هر قدم اضافی که قابل‌حذف شدن است را حذف کنید تا به ساده‌ترین حالت ممکن برسید. در نظر داشته باشید که باید تا حد ممکن مسیرهای دسترسی متنوعی را به‌صورت یکپارچه برای مخاطبتان فراهم کنید.

6.آماده‌سازی برای تحلیل اطلاعات

مهم‌ترین مزیت بازاریابی در عصر دیجیتال این است که می‌توانید با ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی و تجزیه‌وتحلیل اطلاعاتی که از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کنید، اثربخشی فعالیت‌های بازاریابی‌تان را بهبود ببخشید و نرخ بازگشت سرمایه بالاتری نسبت به قبل داشته باشید

شما باید در اولین مراحل شروع به استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال؛ فعالیت‌هایی موردنیاز برای جمع‌آوری اطلاعات را انجام دهید. گوگل آنالتیک، گوگل وبمستر تولز را در وب‌سایتتان نصب کنید، و تحلیلگرهای شبکه‌های اجتماعی را فعال کنید.

 

 

موشن گرافیک ( Motion-Graphic )
موشن گرافیک

در این مقاله با انواع موشن گرافیک و ویژگی تیم تولید موشن گرافیک آشنا می‌شویم و با نقش های افرادی که در تیم موشن گرافیک

ادامه مطلب »

2 پاسخ

  1. برای شروع باید چه مدارکی داشته باشیم و از کجا شروع کنیم؟ با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *