تقویم سردبیری محتوا: اهمیت و راهکارهای پیاده سازی

تقویم سردبیری محتوا

طراحی و اجرای استراتژی محتوا در یک سازمان، منجر به راه اندازی یک رسانه دیجیتال تحت مالکیت سازمان خواهد شد. یک رسانه دیجیتال، بایستی بتواند با داشتن برنامه ای منظم در طی زمان، مخاطبانی جذب کند تا بتواند آنها را تبدیل به مشتریان و معرفان خود نماید. داشتن چنین برنامه ای مستلزم وجود یک تقویم محتوایی است. در این نوشته در مورد اهمیت تقویم محتوایی و راهکارهایی که برای این کار در اختیار داریدبه شما توضیح خواهم داد.

طراحی تقویم سردبیری محتوا

طراحی و اجرای استراتژی محتوا در یک سازمان، منجر به راه اندازی یک رسانه دیجیتال تحت مالکیت سازمان خواهد شد. یک رسانه دیجیتال، بایستی بتواند با داشتن برنامه ای منظم در طی زمان، مخاطبانی جذب کند تا بتواند آنها را تبدیل به مشتریان و معرفان خود نماید. داشتن چنین برنامه ای مستلزم وجود یک تقویم سردبیری محتوا است. در این نوشته در مورد اهمیت تقویم محتوا و راهکارهایی که برای این کار در اختیار داریدبه شما توضیح خواهم داد.

برای طراحی تقویم سردبیری چه پیش نیازهایی وجود دارد؟

قبل از انکه بخواهید برنامه محتوایی که می خواهید بر اساس ان فرایند تولید و انتشار محتوا در رسانه های دییجتال تان را مدیریت کنید تدوین کنید، لازم است فعالیتهای پیش نیازی را قبلا انجام داده باشید.

شناخت پرسونای مخاطب

اولین قدم این است که مخاطب تان را کاملا بشناسید، با روحیات، علایق، انگیزه ها و نیازهای او آشنا باشید و بدانید که از طریق چه کانال هایی می توانید به او دسترسی داشته باشید.

ارزش پیشنهادی یکتای کسب و کار

باید بدانید که ارزش پیشنهادی محوری کسب و کار شما چیست؟ حل کردن کدام مشکل مخاطب است که بیشترین ارزش را برای او ایجاد می کند؟

کلیدواژه های اصلی کسب و کار

باید بدانید مخاطبان شما با چه کلیدواژه ها و عباراتی برای حل مشکلی که شما برایشان حل می کنید، در گوگل جستجو می کنند. همچنین باید با روش هایی که در بخش ۶.۱ . انتخاب کلیدواژه های کسب و کار گفته شد ۵ کلیدواژه اصلی و ۲- کلیدواژه فرعی کسب و کارتان را انتخاب کرده باشید.

انتخاب انواع و قالب های محتوا

باید در مورد اینکه تصمیم دارید در اولین دوره برنامه محتوای تان، کدام انواع و قالب های محتوا را مورد استفاده قرار دهید، با تیم تان به جمع بندی رسیده باشید.

تقویم سردبیری، محور برنامه محتوایی شماست

در این مرحله شما نیاز دارید یک تقویم سردبیری داشته باشید. گزینه های متعددی برای این کارپیش رو دارید. من به دو راهکار پیش روی شما اشاره می کنمک

استفاده از یک پلتفرم تحت وب

برای حل کردن نیاز کسب و کارهایی که نیاز به تولید محتوا برای توسعه کسب و کار، توسعه بازار و افزایش فروش شان دارند، پلتفرم های تحت وب بسیاری توسعه یافته و در حال توسعه هستند.

شما از ابزارهای مختلفی می توانید برای برنامه ریزی محتوا استفاده کنید.

استفاده از سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا(CMS)، از جمله ورد‍پرس، جوملا و دروپال یکی از گزینه های پیش روی شماست. برای هر کدام از این پلتفرم ها افزونه های متعددی برای برنامه ریزی محتوا توسعه یافته که هر یک متناسب با نیاز شما می توانند سفارشی سازی شوند.

وردپرس wordpress پرطرفدارترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است. طبق گزارش ManageWP در بهار ۹۵، بیش از ۲۶٪ از وبسایتهای اینترنتی از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کردند. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز(open source) است که با استفاده از زبان PHP توسعه یافته. شما می توانید به سادگی و با کمترین هزینه این سیستم را برای برنامه ریزی و تولید محتوای تان مورد استفاده قرار دهید.

هسته اصلی وردپرس امکانات نسبتا محدودی برای برنامه ریزی محتوا در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید با استفاده از افزونه های وردپرس تقویم محتوایی تان را بهینه کنید. هر کدام از این افزونه ها نقاط ضعف و نقاط قوتی دارند. شما می توانید با توجه به نوع ساختار تیم و فرآیند تولید محتوایی که دارید افزونه منحصر به فرد خودتان را نیز ایجاد کنید.

استفاده از CoSchedule

پلتفرم تحت وب CoSchedule امکانات مختلفی به شما برای برنامه ریزی، تولید و انتشار محتوای تان در شبکه های اجتماعی مختلف ارائه می کند. این پلتفرم دارای یک افزونه وردپرس هم هست که تقویم سردبیری محتوا را در وردپرس به شما ارائه می کند.

 تقویم سردبیری
تقویم سردبیری محتوا

استفاده از پلتفرم تحریریه Tahririe

تحریریه یک پلتفرم تحت وب است که توسط گروه نرم افزاری انار،‌توسعه یافته. از امکانات نسخه جدید تحریریه تقویم محتوایی است. این تقویم محتوایی قبلا در تحریریه روزنامه همشهری نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

 تقویم سردبیری
تقویم محتوایی همشهری دو

استفاده از اکسل

یکی دیگر از راه های ساده تری که می توانید تقویم سردبیری تان را ایجاد کنید، استفاده از اکسل است. مهم ترین مزیت اکسل این است که افراد بیشتری با استفاده از اکسل آشنایی دارند. مهم ترین نقطه ضعف استفاده از اکسل اما غیر همزمان بودن به روز رسانی اطلاعات در ان است. شما می توانید اکسل را با ورژن بندی روی یک فولدر در شبکه محلی تان به اشتراک بگذارید و یا ان را روی یکی از سیستم های مدیریت فایل ابری تان از طریق اینترنت برای اعضای تیم قابل دسترس کنید. به این روش می توانید نقطه ضعف اصلی اکسل را تا حدی کنترل کنید.

استفاده از تقویم محتوایی جعبه ابزار بازاریابی

ساده ترین و موثرترین راه پیشنهادی من، استفاده از یک تقویم محتوایی روی گوگل شیتس در گوگل درایو است.  من تمپلیتی را اماده کرده ام که می توانید متناسب با نیاز خودتان ان را تغییر بدهید و از ان استفاده کنید.

از اینجا می توانید به این تمپلیت دسترسی داشته باشید.

 تقویم سردبیری
تقویم سردبیری محتوا

تخمین حجم و بودجه محتوا

تصمیم گیری راجع به هزینه تولید محتوا، و تعداد و انواع محتوایی که در تقویم سردبیری محتوا وجود دارد مانند مرغ و تخم مرغ هستند. اگر هنوز رسانه دیجیتال تان را ایجاد نکرده اید و یا در روزهای اغازین شروع به کار تولید و انتشار محتوا هستید،‌بهترین راه برای خروج از این چرخه این است که بر مبنای شهود و تجربیات و مشاهدات و مطالعاتی که داشته اید،‌ برنامه محتوایی سه ماه اینده تان را تنظیم کنید و بر مبنای این برنامه سه ماهه هزینه های تولید محتوا را تخمین بزنید.

بعد از گذشت یک ماه از این برنامه سه ماهه می توانید با ارزیابی هزینه های انجام شده و نتایج به دست آمده و مقایسه آن با تخمین اولیه، تعداد و انواع محتوای پیش بینی شده تان را برای تولید، بر اساس تجربه یک ماهه گذشته اصلاح کنید.

 

طراحی ارزش پیشنهادی یکتا

ارزش پیشنهادی یکتا(unique value proposition – UVP)، مهم ترین عنصر کسب و کار شماست که ماهیت وجودی و مزیت شما را در مقابل سایر رقبا مشخص می کند. از “بوم طراحی ارزش پیشنهادی” می توانید برای بهتر طراحی کردن UVP استفاده کنید. این مطلب حاوی تمپلیت فارسی قابل استفاده و همچنین راهنمای استفاده از آن است.

ادامه مطلب »
تاجران توجه

چندی پیش فیس‌‌بوک از طرحی جدید به‌نام فیس‌‌بوک لایو رونمایی کرد. هدف از این طرح، تشویق به استفاده از ویدئوهای لحظه‌ای و کوتاه در این

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *