طراحی و اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال

کمپین های بازاریابی

طراحی و اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال

کمپین اصطلاحی است که از علوم نظامی وارد علم بازاریابی شده است. طبق تعریف جعبه ابزار بازاریابی دیجیتال یک کمپین بازاریابی پروژه کوتاه مدتی برای استفاده از کانال های جذب مشتری، برای انتقال پیام بازاریابی سازمان به مخاطب در جامعه هدف، برای دستیابی به هدف هوشمند سازمان است“.

آتش کمپ و آتش بازی

در بازاریابی در عصر دیجیتال کمپین و محتوا بایستی در کنار هم و در ترکیب با یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. برای درک بهتر این موضوع می توانید رسانه دیجیتالی که با طراحی و پیاده سازی استراتژی محتوا در سازمان ایجاد می کنید، را به عنوان آتش کمپ سازمان تان تصور کنید.

آتش کمپ از شب تا صبح روشن باقی می ماند و مخاطبان شما را که دور آن نشسته اند گرم می کند و برای افراد کنجکاوی که در جستجوی شما هستند، انگیزه ای برای نزدیک تر شدن و قرار گرفتن در اردوگاه سازمان شما ایجاد می کند.

با این حال آتش کمپ، نور کمی دارد و به سادگی برای افرادی که در دور دست ها هستند قابل کشف نیست. به همین دلیل شما مجبور هستید برای اینکه افراد بیشتری را به سمت اردوگاه کسب و کارتان جذب کنید، آتش بازی مفصلی به راه بیندازید و آسمان بالای سرتان را روشن کنید.

این آتش بازی های پرنور و پر سر و صدا کمپین ها هستند. کمپین ها در عین حال که مهیج و پرسرو صدایند، ولی مانند آتش بازی، دوره عمر کوتاهی دارند. در این مدت زمان کوتاه، برند سازمان شما توسط عده زیادی از جامعه مخاطبین شما دیده می شوند و آنهایی که جذب شما شوند، مسیرشان را به سمت اردوگاه کسب و کار شما ادامه می دهند.

چه زمانی باید کمپین بازاریابی طراحی و اجرا کنیم؟

همان طور که گفتم، کمپین ها پرسر و صدا هستند و توجه افراد زیادی را جلب می کنند. وقتی می خواهید تعداد مشتریان تان را افزایش دهید، یا محصول یا خدمت جدیدی را که به تازگی تولید کرده اید، به بازار عرضه کنید و یا زمانی که می خواهید وارد منطقه جغرافیایی جدیدی شوید، می توانید از کمپین های بازاریابی استفاده کنید.

البته استفاده از کمپین محدود به مواردی که گفتم نیست. در هر موقعیتی که شما نیاز داشته باشید، پیامی را به تعداد زیادی از مخاطبان مخابره کنید، استفاده از ساختار کمپین به شما کمک می کند.

کمپین بازاریابی، کمپین تبلیغاتی یا کمپین دیجیتال؟

مفاهیم حوزه مدیریت و بازاریابی، اغلب مفاهیمی انتزاعی هستند. به همین دلیل تعاریف متعدد و متنوعی از هر یک این تعاریف وجود دارد که گاهی موجب درک نادرست می شود. سه مفهوم کمپین بازاریابی، کمپین تبلیغاتی و کمپین دیجیتال، شباهت های زیادی با هم دارند و اغلب در نوشته های مختلف به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال برای اینکه درک بهتری از ادامه این سرفصل داشته باشید، این سه تعریف را با هم مقایسه می کنم. در ابتدای این مطلب، تعریف کمپین بازاریابی را نوشتم.

 

کمپین تبلیغاتی، نوع خاصی از کمپین های بازاریابی است که در آن صرفا به تبلیغ یک محصول یا کالا از کانال های مختلف پرداخته می شود. هدف سازمان از این کمپین ها، ترویج فروش یک محصول یا خدمت است و متناسب با این هدف، پیام بازاریابی، یک پیام تبلیغاتی برای متقاعد کردن مخاطب برای خرید و تبدیل شدن به مشتری است.

کمپین دیجیتال هم نوع خاصی از کمپین های بازاریابی است، که منحصرا از طریق کانال های دیجیتال انجام می شود. در اینجا کانال های جذب مشتری که مورد استفاده قرار می گیرند، کانال های دیجیتال هستند.

این سرفصل ما در ۵ درس ارائه می شود.  مطالب این درس برای برگزاری هر نوع کمپین بازاریابی مناسب هستند، با این حال، ساختار آموزش های این سرفصل برای طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی دیجیتال طراحی شده اند.

 

آشنایی با ۱۹ کانال جذب مشتری

فعالیت‌های بازاریابی در عصر دیجیتال، با هدف کشش مخاطبین به سمت سازمان، از طریق کانال‌های مختلفی انجام می‌شود. بازاریابی در عصر دیجیتال بدون ترکیب کانال‌های آنلاین و آفلاین ممکن نیست. در این بخش با ۱۹ کانال متفاوتی که می‌توانید مخاطبانی پیدا کنید و تلاش کنید تا آن‌ها را به مشتریان وفادار سازمانتان تبدیل کنید، معرفی می‌شوند.

ایده پردازی و طراحی کمپین جذب

برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال بایستی «هر فعالیت بازاریابی را یک کمپین به‌حساب بیاوریم». با شناخت کانال‌های مختلف جذب مشتری باید برای طراحی استراتژی کمپین‌ها، ایده پردازی کنید. استفاده از طوفان ذهنی به شما کمک می‌کند بتوانید این کار را بهتر انجام دهید.

اولویت‌بندی و انتخاب ایده کمپین

بازاریابی مجموعه‌ای از آزمایش‌ها برای پیدا کردن بهترین و مؤثرترین روش‌های جذب مخاطب است. بااین‌حال منابع ما محدود هستند. سؤالی که در این بخش به آن پاسخ داده می‌شود این است که چه طور بین ایده‌های مختلف برای کمپین، اولویت‌بندی کنیم و کدام ایده را انتخاب کنیم؟

طراحی و برنامه‌ریزی کمپین

یک کمپین بازاریابی از مجموعه‌ای از فعالیت‌ها تشکیل ‌شده که باید توسط تیم کمپین در مدت‌زمان مشخص و با هدف مشخص انجام شوند. در این بخش با چارچوب طراحی و برنامه‌ریزی کمپین های تبلیغات دیجیتال آشنا خواهید شد و راهنمایی‌های لازم برای کار با تمپلیت طراحی کمپین به شما ارائه خواهد شد

مدیریت و اجرای کمپین

در این بخش با نحوه استفاده از دو ابزار گوگل شیتز و همچنین ترلو در ترکیب با تلگرام برای مدیریت اجرای کمپین‌های تبلیغات دیجیتال آشنا خواهید شد

 

بازاریابی دیجیتال برای مدیران
بازاریابی دیجیتال برای مدیران

به زودی اولین دوره کارگاه بازاریابی دیجیتال برای مدیران برگزار میشود ,این دوره در چهار سر فصل ارائه خواهد شد1. قدم های اولیه برای بازاریابی در عصر دیجیتال 2.آشنایی اولیه با انواع روش های بازاریابی دیجیتال …

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *