برای صعود به قله بازاریابی دیجیتال آماده شوید

صعود به قله بازاریابی دیجیتال

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

برای صعود به قله بازاریابی دیجیتال آماده شوید

به نظر من هر تلاشی برای بهتر کردن وضع موجود را می‌توان تلاشی برای صعود تصور کرد. تلاشی برای جدا شدن از وضعیت فعلی و پیدا کردن جایگاهی بالاتر و بهتر از آن. به همین دلیل من عنوان این دوره را «صعود به قله بازاریابی دیجیتال» گذاشتم.

دوره پیش رو، اولین دوره آموزشی جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال است. هدف جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال این است که توانمندی‌ها و شایستگی‌های موردنیاز برای ایفای نقش دیجیتال مارکتر را در شما ایجاد کند و به شما کمک کند تا بتوانید فعالیت‌های مربوط به توسعه مشتریانتان را با استفاده از ابزارهای دیجیتال، برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت کنید.

شایستگی‌های حرفه‌ای یک دیجیتال مارکتر چیست؟

اگر می‌خواهید کارمندی باشید که هر سازمانی آرزو داشته باشد بتواند از شما برای توسعه فروشش استفاده کند. لازم است دارای برخی شایستگی‌های حرفه‌ای باشید. منظور از شایستگی‌های حرفه‌ای، توانمندی‌های متنوعی است که به شما کمک می‌کند به نتایج کلیدی در جهت اهداف سازمان دست پیدا کنید.

من انتظار دارم در طی این دوره، این شایستگی‌ها در شما ایجاد یا تقویت شود:

 

۱٫       شایستگی شناخت فضای بازاریابی در عصر دیجیتال

در قدم اول به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر شما باید درک جامع و کاملی از چارچوب بازاریابی در عصر دیجیتال داشته باشید. باید ابزارها و تکنیک‌های مختلفی را که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید بشناسید. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هرروز در حال افزایش هستند، شما باید درزمینهٔ شناخت آخرین ابزارها و استفاده از آن‌ها همیشه به‌روز باشید.

۲٫       شایستگی برنامه‌ریزی آمیخته بازاریابی سازمان

باید بتوانید با توجه به شرایط بازار، وضعیت سازمان و ابزارها و تکنیک‌های مختلفی که در اختیار دارید، چارچوب مخصوص سازمانتان را طراحی کنید و مشخص کنید از چه ترکیبی از ابزارها و تکنیک‌های مختلف استفاده می‌کنید.

۳٫       شایستگی طراحی و اجرای استراتژی محتوا

شما باید بتوانید استراتژی محتوایی سازمانتان را طراحی و آن را اجرا کنید. درست است که می‌توانید از نویسنده‌ها و گرافیست‌های مختلف کمک بگیرید ولی به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، باید بتوانید از ۰ تا ۱۰۰ کارها را خودتان، به‌صورت ابتدایی‌تر انجام دهید.

شما باید بتوانید بنویسید، ویرایش کنید و کارهای گرافیکی اولیه را با استفاده از فتوشاپ یا پاورپوینت یا ابزارهای دیگر خودتان انجام دهید.

۴٫       شایستگی برگزاری کمپین

به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر باید بتوانید، کمپین‌های مختلفی را طراحی و اجرا کنید. باید کانال‌های مختلف جذب مشتری را بشناسید و بتوانید متناسب با شرایط، کانال مناسب را انتخاب کنید. باید خلاقیت کافی برای هدایت تیم محتوا برای طراحی پیام کمپین را داشته باشید و بتوانید پروژه تولید محتوای کمپین را مدیریت کنید.

۵٫       شایستگی شناخت کانال‌های تبلیغات دیجیتال

به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، باید کانال‌های تبلیغات دیجیتال متنوعی را که می‌توانید با صرف هزینه در آن‌ها، مشتریان جدیدی جذب کنید به‌خوبیبه‌خوبی بشناسید و مسیر ارتباطی با صاحبان این کانال‌ها و همچنین برآوردی از قیمت، کیفیت و نرخ تبدیل هر یک این کانال‌ها داشته باشید.

۶٫       شایستگی تعامل با مخاطبان

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های بازاریابی در عصر دیجیتال، مکالمه دائمی است که بین ما به‌عنوان ارائه‌دهنده یک محصول یا خدمت و مشتریان وجود دارد. به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، شما باید بتوانید بستر ارتباطی مناسب برای تعامل با مخاطبانتان را ایجاد کنید و با برقراری ارتباط مؤثر اعتماد مشتریان را جلب کنید.

۷٫       شایستگی تجزیه، تحلیل و استنتاج از داده‌های مارکتینگ

به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر شما باید بتوانید هر فعالیت بازاریابی را به‌عنوان یک تجربه طراحی کنید و با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده و مقایسه آن‌ها با سایر فعالیت‌ها، عملکرد دیجیتال مارکتینگ در سازمان را به‌صورت مستمر بهبود ببخشید و نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری را برای بودجه هزینه شده در سازمان، افزایش دهید.

۸٫       شایستگی مدیریت وب‌سایت

ممکن است سازمان شما، یک استارتاپ باشد و شما به برنامه‌نویس‌های زیادی دسترسی داشته باشید. بااین‌حالبااین‌حال به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، شما باید قادر باشید یک وب‌سایت ساده را با استفاده از وردپرس ایجاد و آن را مدیریت کنید. اگر کار کردن با وردپرس را بیاموزید، با هر پنل تحت وب دیگری هم به‌راحتی می‌توانید کار کنید.

۹٫       شایستگی تخصص در کانال‌های دیجیتال

به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر شما باید بتوانید حداقل با یک کانال دیجیتال به‌خوبی کار کنید. تلگرام، اینستاگرام و تویتر، ایمیل مارکتینگ و ایمیل اتومیشن، گوگل ادوردز و سئو ازجمله کانال‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

چارچوب دوره آموزشی صعود به قله بازاریابی دیجیتال

این دوره آموزشی در چهار سرفصل و ۲۳ درس ارائه می‌شود.

در هر بخش، یک ویدئوی آموزشی به شما ارائه می‌شود که موضوع بحث را برای شما تشریح می‌کند. علاوه بر ویدئو برای تشریح بیشتر مطالب هر بخش، مطلبی در قالب پست وبلاگ، تولید و در وب‌سایت جعبه‌ابزار بازاریابی دیجیتال، در اختیار شما قرار داده‌شده است.
در بعضی از درس‌ها، تمپلیت ها و ابزارهایی مورداستفادهمورداستفاده قرارگرفته است. برای دسترسی به لینک ابزارها و دانلود تمپلیت های مورداستفاده، به پست مربوط به هر درس در وب‌سایت، مراجعه کنید.

۱٫آماده‌سازی برای شروع بازاریابی

قبل از طراحی و اجرای هر فعالیت بازاریابی باید بدانید که چه ارزش پیشنهادی را می‌خواهید به چه دسته‌ای از مشتریان ارائه دهید. این مشتریان چه مشکلاتی دارند و چگونه از محصول یا خدمت شما استفاده می‌کنند و به دنبال چه مزایایی هستند. هدف شما از این فعالیت بازاریابی چیست و چه طور می‌توانید حرکت در مسیر رسیدن به آن را اندازه‌گیری کنید؟

۱٫۱٫ طراحی پرسونای مشتری

پیش‌نیاز هر فعالیت بازاریابی، شناخت دقیق مخاطب است. در این بخش شما به تمپلیت عملیاتی با توضیحات آن دسترسی پیدا می‌کنید و می‌توانید از آن برای شناخت و طراحی پرسونای مخاطب سازمانتان استفاده کنید.

۱٫۲٫ طراحی ارزش پیشنهادی یکتا

ارزش پیشنهادی یکتا (unique value proposition – UVP)، مهم‌ترین عنصر کسب‌وکار شماست که ماهیت وجودی و مزیت شما را در مقابل سایر رقبا مشخص می‌کند. از «بوم طراحی ارزش پیشنهادی» می‌توانید برای بهتر طراحی کردن UVP استفاده کنید. این مطلب حاوی تمپلیت فارسی قابل‌استفاده و همچنین راهنمای استفاده از آن است.

۱٫۳٫ تعیین اهداف هوشمند بازاریابی

قبل از اینکه وارد هر فعالیتی در بازاریابی شوید، بایستی در قدم اول، هدف واحد و مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دستیابی، واقع‌گرایانه و زمان‌بندی‌شده‌ای برای آن مشخص کنید.

۱٫۴٫ طراحی صفحه فرود

هر کسب‌وکاری که می‌خواهد از مزایای بازاریابی اینترنتی استفاده کند باید یک صفحه فرود داشته باشد. تلاش ما در بازاریابی اینترنتی این است که افراد بیشتری را مجاب به بازدید این صفحه کنیم. در این بخش نکاتی که باید در طراحی صفحه فرود مدنظر قرار داده شود، موردبررسی قرار می‌گیرند

۱٫۵٫ طراحی سناریوی همراه کردن مشتری

بعد از جذب یک مخاطب و تبدیل او به مشتری، باید مسیر همواری با کمترین اصطکاک در مقابل مشتری باشد تا بتواند مراحل لازم را طی کند و از محصول یا سرویس ما استفاده نماید (Customer On-boarding process). در طراحی این فرآیند بایستی یکپارچگی بین همه کانال‌های ارتباطی با مشتریان، وجود داشته باشد.

۱٫۶٫ آماده‌سازی برای تحلیل اطلاعات

هر فعالیت بازاریابی یک تجربه است. اگر می‌خواهید از این تجربه درس بگیرید و از آن در طراحی فعالیت‌های بعدی‌تان استفاده کنید باید از روز اول، شروع به جمع‌آوری اطلاعات کنید

۲٫ طراحی استراتژی محتوا

محتوا پادشاه قدرتمند بازاریابی در عصر دیجیتال است. تمام مسیرها در بازاریابی در عصر دیجیتال به داشتن استراتژی مشخص و هدفمند محتوایی ختم می‌شود. در این مطلب با چیستی استراتژی محتوا، چرایی اهمیت آن در بازاریابی در عصر دیجیتال و ۶ قدم اساسی برای طراحی و تدوین استراتژی محتوا آشنا خواهید شد.

۲٫۱٫ انتخاب کلیدواژه‌های کسب‌وکار

انتخاب کلیدواژه‌ها به‌صورت مستقیم در بازاریابی محتوایی و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو) تأثیر دارند و به‌صورت غیرمستقیم بر اغلب فعالیت‌های بازاریابی مؤثر هستند. در این پست سه روش عملی برای انتخاب بهترین کلیدواژه‌های کسب‌وکار، به شما آموزش داده خواهد شد.

۲٫۲٫ راهنمای انتخاب انواع و تعیین سبک محتوا

یکی از قدم‌های اساسی برای طراحی استراتژی محتوا، طراحی راهنمای سبک محتوا برای انواع و قالب‌های محتوایی مورداستفاده است که در این مطلب به آن پرداخته می‌شود.

۲٫۳٫ طراحی برنامه محتوا

درصورتی‌که می‌خواهید بازاریابی محتوایی را به‌عنوان یک استراتژی جدی به کار بگیرید، حتماً نیاز به یک تقویم محتوایی دارید. به این منظور می‌توانید از تمپلیت «تقویم محتوای سال ۹۶” که برای شما آماده کرده‌ایم، استفاده کنید.

۲٫۴٫ طراحی و استقرار تیم محتوا

در هر سازمان و یا کسب‌وکاری، تولید، انتشار و مدیریت بازخورد محتوا، فرآیندی است که باید توسط یک تیم تولید محتوا انجام شود. تعداد افراد و ساختار این تیم می‌تواند متناسب با اندازه سازمان و اهداف و استراتژی‌های بازاریابی آن متغیر باشد. در این نوشته با انواع ساختار تیم محتوا آشنا خواهید شد.

۲٫۵٫ طراحی و اجرای فرآیند محتوا

هر سازمانی که می‌خواهد استراتژی محتوایی مشخصی داشته باشد، فارغ از اندازه سازمان و ساختار تیم، بایستی فرآیند مشخصی برای ایده پردازی، تولید، انتشار و تعامل با مخاطبان داشته باشد.

۲٫۶٫ ارزیابی و تحلیل محتوا

استراتژی محتوا مانند تمام فرآیندهای حوزه بازاریابی، یک چرخه یادگیری مداوم است. بعد از انتشار محتوا، باید بتوانیم بر اساس چارچوبی مشخص و مدون، شاخصه‌های موفقیت محتوا را ارزیابی کنیم و با شناخت حوزه‌های موردعلاقه مخاطبان، استراتژی محتوایی در سازمان را اصلاح کنیم.

 

 

۳٫ کمپین

حتی بهترین محصولات هم اگر دیده نشوند، فروخته نمی‌شوند. به‌عنوان یک مارکتر شما باید بتوانید پیام تبلیغاتی‌تان را از کانال‌های مختلف به گوش مخاطبان بالقوه‌تان برسانید. برای این کار شما بایستی بتوانید از بین ایده‌های مختلف برای کمپین جذب مشتری از طریق کانال‌های دیجیتال، بهترین ایده‌ها را شناسایی، کمپین را طراحی، اجرا و ارزیابی کنید.

۳٫۱٫ آشنایی با ۱۹ کانال جذب مشتری

فعالیت‌های بازاریابی در عصر دیجیتال، با هدف کشش مخاطبین به سمت سازمان، از طریق کانال‌های مختلفی انجام می‌شود. بازاریابی در عصر دیجیتال بدون ترکیب کانال‌های آنلاین و آفلاین ممکن نیست. در این بخش با ۱۹ کانال متفاوتی که می‌توانید مخاطبانی پیدا کنید و تلاش کنید تا آن‌ها را به مشتریان وفادار سازمانتان تبدیل کنید، معرفی می‌شوند.

۳٫۲٫ ایده پردازی و طراحی کمپین جذب

برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال بایستی «هر فعالیت بازاریابی را یک کمپین به‌حساب بیاوریم». با شناخت کانال‌های مختلف جذب مشتری باید برای طراحی استراتژی کمپین‌ها، ایده پردازی کنید. استفاده از طوفان ذهنی به شما کمک می‌کند بتوانید این کار را بهتر انجام دهید.

۳٫۳٫ اولویت‌بندی و انتخاب ایده کمپین

بازاریابی مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست برای پیدا کردن بهترین و مؤثرترین روش‌های جذب مخاطب. بااین‌حال منابع ما محدود هستند. سؤالی که در این بخش به آن پاسخ داده می‌شود این است که چه طور بین ایده‌های مختلف برای کمپین، اولویت‌بندی کنیم و کدام ایده را انتخاب کنیم؟

۳٫۴٫ طراحی و برنامه‌ریزی کمپین

یک کمپین بازاریابی از مجموعه‌ای از فعالیت‌ها انجام‌شده که باید توسط تیم کمپین در مدت‌زمان مشخص و با هدف مشخص انجام شوند. در این بخش با چارچوب طراحی و برنامه‌ریزی کمپین آشنا خواهید شد و راهنمایی‌های لازم برای کار با تمپلیت طراحی کمپین به شما ارائه خواهد شد.

۳٫۵٫ مدیریت و اجرای کمپین

در این بخش با نحوه استفاده از دو ابزار گوگل شیتز و همچنین ترلو در ترکیب با تلگرام برای مدیریت اجرای کمپین‌های تبلیغات دیجیتال آشنا خواهید شد.

 

 

۴٫تجزیه‌وتحلیل اطلاعات بازاریابی

مهم‌ترین مزیت بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی امکان اندازه‌گیری و ارزیابی دقیق اثرگذاری فعالیت‌ها و به دست آوردن بینش نسبت به عملکرد فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال است. این بینش به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند شاخص‌های عملکرد خود را به‌صورت مستمر ارزیابی و بهبود دهند. در این سرفصل با اصول اولیه تجزیه‌وتحلیل داده‌های بازاریابی آشنا خواهید شد.

۴٫۱٫ طراحی یک تجربه بازاریابی

بازاریابی بیشتر از اینکه علم باشد، هنر است. ما بایستی با خلاقیت و ایده پردازی، ایده‌های جدید را تبدیل به طرح کمپین کنیم و آن‌ها را اجرا کنیم. هر کمپین یک تجربه جدید است. ما در بین این تجربه‌ها، در جستجوی ایده‌هایی هستیم که بیشتری بازگشت سرمایه را برای سازمان به ارمغان بیاورند و سپس آن تجربه را در مقیاس وسیع‌تری تکرار می‌کنیم.  در این بخش با این مفهوم و همچنین نحوه طراحی یک تجربه بازاریابی آشنا می‌شوید

۴٫۲٫ شاخص‌های مهم بازاریابی

برای اینکه بدانیم چه طور اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنیم و از آن‌ها نتایج کاربردی استخراج کنیم بایستی با شاخص‌های مهمی که باید موردتوجه قرار دهیم آشنا شویم. در این بخش به این موضوع پرداخت می‌شود.

۴٫۳٫ تحلیل یک تجربه واقعی

در این بخش یک مثال واقعی با اعداد و اطلاعات به شما ارائه خواهد شد و با روند محاسبه بازگشت سرمایه و هزینه جذب مشتری در یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال آشنا خواهید شد.

۴٫۴٫ آشنایی با سفر تصمیم صرف کننده

سفر تصمیم مصرف‌کننده (Consumer decision journey) فرآیندی است که مشتری از زمانی که برای اولین بار با برند مواجه می‌شود تا خرید و تجربه بعد از خرید او طی می‌کند. آشنایی با این فرآیند برای تجزیه‌وتحلیل یک کمپین بازاریابی کاملاً ضروری است.

۴٫۵٫ پیاده‌سازی قیف بازاریابی

قیف بازاریابی (Marketing funnel) مفهوم پایه‌ای و بسیار مهم است که هر بازاریاب دیجیتالی باید با آن آشنا می‌شود. شما می‌توانید به کمک گوگل آنالتیکس یا هر نرم‌افزار تحلیل‌گر دیگری، قیف بازاریابی را طراحی کنید. در این بخش با نحوه پیاده‌سازی قیف و همین‌طور تحلیل اولیه آن آشنا خواهید شد.

۴٫۶٫ روش‌های بهبود نرخ تبدیل

در این بخش با مفهوم نرخ تبدیل آشنا خواهید شد و روش‌های عملیاتی برای بهبود نرخ تبدیل را در بخش‌های مختلف قیف بازاریابی فرا خواهید گرفت.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” c_align=”center” active_section=”1″][vc_tta_section title=”معرفی کل دوره” tab_id=”1510162195882-2b106643-d89e”][vc_column_text][/vc_column_text][vc_message]

بسته اموزش شامل دوره های زیر است:

[/vc_message][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”معرفی دوره آماده سازی برای شروع” tab_id=”1510162195955-3e76bde4-9f6e”][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text]این دوره در شش درس ارائه می شود. محتوای هر درس در یک ویدئو به شما ارائه می شود. هر درس دارای یک مقاله پشتیبان هم هست که با مطالعه آن نکات بیشتری در مورد آن درس فرا خواهید گرفت.

تهیه دوره آماده سازی برای شروع

دیدن ویدیو ها و مطالب رایگان این دوره[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”معرفی دوره استراتژی محتوا” tab_id=”1510163073733-7e0630aa-609a”][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text]در این دوره، با اصول و چارچوب طراحی استراتژی محتوا آشنا می شوید و یاد می گیرید چه طور استراتژی محتوایی برندتان را طراحی و اجرا کنید. در این دوره اصول اولیه طراحی و اجرای استراتژی محتوا در سازمان تان را خواهید آموخت.
تهیه دوره استراتژی محتوا 

دیدن ویدیو ها و مطالب رایگان این دوره[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”معرفی دوره طراحی و اجرای کمپین های بازاریابی” tab_id=”1510163075069-1650c88e-525d”][vc_column_text]در این دوره، شما با کانال های مختلفی که می توانید برای جذب مشتری استفاده کنید آشنا می شوید و با یادگیری اصول ایده پردازی، طراحی، اجرا و ارزیابی کمپین های بازاریابی توانایی پیاده سازی کمپین های تبلیغاتی دیجیتال را پیدا می کنید.
تهیه دوره کمپین های بازاریابی

دیدن ویدیو ها و مطالب رایگان این دوره[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”معرفی دوره تجزیه و تحلیل اطلاعات بازاریابی” tab_id=”1510163387160-ae927578-32fa”][vc_column_text]مهم ترین مزیت بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی، امکان تجزیه تحلیل و استنتاج نتایج کاربردی از اطلاعات بازاریابی است. در این دوره با مفاهیم اولیه مارکتینگ آنالتیکس آشنا و کاربردهای ان را به صورت عملی خواهید آموخت

تهیه دوره تجزیه و تحلیل اطلاعات

دیدن ویدیو ها و مطالب رایگان این دوره[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

بوم نیروهای مشتری
با استفاده از بوم نیروهای مشتری، مشکلات بهتری را برای حل کردن پیدا کنید

یکی از مراحل متود لین برای توسعه کسب و کار، مصاحبه با مشتریان برای صحت سنجی فرضیات بوم لین است. بوم نیروهای مشتری، روش بهتری برای مصاحبه مشکل ارائه می کند. آش مورای در این نوشته، شما را با مراحل طراحی و استفاده از بوم نیروهای مشتری آشنا می کند.

ادامه مطلب »
موشن گرافیک ( Motion-Graphic )
موشن گرافیک

در این مقاله با انواع موشن گرافیک و ویژگی تیم تولید موشن گرافیک آشنا می‌شویم و با نقش های افرادی که در تیم موشن گرافیک

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *