سنجش و ارزیابی نتایج کمپین های بازاریابی در تلگرام

کمپین تبلیغاتی تلگرام

سنجش و ارزیابی نتایج کمپین های بازاریابی در تلگرام

تلگرام یک پلتفرم مورد اعتماد برای تعداد بسیاری از کاربران در دنیاست. طبق آخرین اخبار تعداد کاربران تلگرام از مرز 200 میلیون نفر گذشته است. اهمیت ویژه این پلتفرم دیجیتال در ایران باعث شده سنجش و ارزیابی نتایج کمپین های بازاریابی در تلگرام اهمیت ویژه ای در بازاریابی دیجیتال داشته باشد.

اخبار متعددی که در دنیای تکنولوژی راجع به عرضه اولیه سکه های گرام(Gram) که واحد پول رمزنگاری شده شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) یا به اختصار TON، منتشر می شود حاکی از آن است که در دو مرحله پیش عرضه (Pre ICO) ارز گرام، بیش از 1.5 میلیارد دلار از توکن های گرام، پیش فروش شده است.

در مورد اهمیت تلگرام در فضای کسب و کار ایران هم فکر نمی کنم نیاز به صحبت خاصی باشد. اگر به دلیل اهمیت فوق العاده تلگرام در کسب درآمد توسط عده بسیاری از هموطنان ایرانی نبود، احتمالا خیلی پیش از اینها، شمشیر فیلترینگ ریشه تلگرام را در ایران خشکانده بود.

همه کاربران وقتی با امکانات فوق العاده و رایگان تلگرام مواجه می شدند، این سوال برایشان ایجاد می شد که مدل کسب و کار تلگرام چیست؟ برخی با نگاه توطئه محور و سلبی، درآمد تلگرام را از فروش اطلاعات کاربرانش می دانستند (و احتمالا هنوز می دانند). پاول دوروف با انتشار وایت پیپر شبکه باز تلگرام مشتش را برای همه باز کرد.

تلگرام یک بستر اجتماعی برای شکل گیری کسب و کارهاست. در چنین بستری، فروشندگان، ارائه کنندگان خدمات، تولید کنندگان محتوا و سایر بازیگران، محصولات و خدمات خود را به سایرین عرضه می کنند.

شروع تلگرام به عنوان یک نرم افزار پیام رسان بود و همچنان به عنوان یک پیام رسان پیشرو به مسیر خود ادامه می دهد.با این حال با ارائه امکانات کانال، سوپرگروه و ربات، تلگرام بستر کاملی برای هر نوع کسب و کاری که نیاز به تعامل مستقیم با مخاطبانش دارد ایجاد کرد.

در این میان، کانال های تلگرام از اهمیت منحصر به فردی برخوردار هستند. طبق آخرین آماری که مرکز ملی فضای مجازی ایران منتشر نموده، در بیش از 264000 کانال تلگرامی فعال فارسی زبان روزانه  به طور متوسط بیش از ۳ میلیون پست ارسال می شود که بیش از 2.5 میلیارد بار بازدید روی آنها انجام می شود.

چنین فضایی قطعا بزرگترین بازار تبلیغاتی در کشور است و هزاران نفر از طریق مدل کسب و کار مبتنی بر تبلیغات در آن امرار معاش می کنند. تبلیغات در تلگرام نه تنها برای کسب و کارهای حوزه فناوری و استارتاپ ها بلکه برای سایر کسب و کارهای سنتی هم جذاب است و شاهد رشد روزافزون حجم و تنوع و افزایش قیمت تبلیغات در کانال های تلگرام هستیم.

در گزارشی که تک رسا منتشر کرده، حجم بازار تبلیغات تلگرام در سال 2016 معادل 23.3 میلیون دلار تخمین زده شده است. و البته بدیهی است که این مبلغ رشد قابل توجهی داشته و خواهد داشت.

مهم ترین مساله در تبلیغات تلگرامی، نسبت به تبلیغات در ادوردز یا سایر شبکه های تبلیغاتی، دشواری نسبی ارزیابی عملکرد تبلیغات با توجه به ماهیت غیر متمرکز آن است. در ویدئوی بعدی جعبه ابزار بازاریابی دیجیتال، قصد دارم یک روش عملیاتی برای ارزیابی عملکرد کمپین های تبلیغاتی که به مقصد یک وبسایت انجام می شوند، به شما معرفی کنم.

 

در این ویدئو شما با مفهوم utm factors آشنا می شوید و می آموزید با استفاده از ابزاری که به شما معرفی می کنم، یک لینک با فاکتورهای utm برای صفحه فرود کمپین تان ایجاد کنید.

سپس تمپلیت گوگل شیتس ارزیابی کمپین های دیجیتال را به شما معرفی می کنم تا بتوانید اطلاعات کمپین هایتان را در آن ثبت کنید.

 

و در ادامه شما را با نحوه ارزیابی نتایج کمپین و تفسیر و استفاده از آنها برای بهبود عملکرد بازاریابی آشنا خواهم کرد.


با مشاهده این ویدئو و استفاده از ابزارها و روش هایی که در آن به شما معرفی  می کنم می توانید، تشخیص دهید که چه محتواها و چه کانال هایی بیشترین بازخورد را برای شما به ارمغان می آورند.

 

برای دسترسی به ویدئوی ارزیابی کمپین تبلیغاتی دیجیتال در تلگرام اینجا کلیک کنید.

4 پاسخ

  1. آیا جایگزینی برای تلگرام دارید شما؟ الان فقط اینستاگرامه که واقعن هنوز میشه روش کار کرد؟

    1. تلگرام فعلا جایگزینی نداره.
      اسلک هست ولی ما رو تحریم کرده.
      ما خودمون همچنان از تلگرام استفاده می‌کنیم‌و خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *