راهنمای انواع و قالب های محتوا

انواع و قالب هاي محتوا

راهنمای انواع و قالب های محتوا

یکی از قدم های مهم در برنامه ریزی محتوا این است که بدانیم محتوایی که می خواهیم تولید کنیم از چه انواع و چه قالب هایی است. تقسیم بندی محتوا به انواع و اقسام و قالب های مختلف، کار بسیار دشواری است. با این حال برای اینکه با ادبیات مشخصی به پیش برویم، نوع و قالب محتوا را به صورت زیر تعریف می کنیم:

قالب محتوا:

هر محتوایی در یکی از چهار قالب اصلی یعنی متن، صوت، تصویر یا ویدئو، قرار می گیرد. بعضی از انواع محتوا ممکن است شامل دو یا چند قالب محتوایی باشند. مثلا یک مقاله در وبسایت شما ممکن است شامل متن و عکس به صورت همزمان باشد.

نوع محتوا: منظور از نوع محتوا، دسته بندی است که کاربرد، نوع استفاده، حجم و قالب محتوا را مشخص می کند. انواع محتوا بسیار متنوع هستند. در ادامه این نوشته، با عناوین و تعاریف انواع  مختلف محتوا آشنا خواهید شد. در نظر داشته باشید که شما هیچ محدودیتی در انتخاب انواع محتوا ندارید و می توانید خلاقانه انواع جدیدی از محتوا ایجاد کنید. لیست پیش رو که با ترکیب منابع مختلف فارسی و اضافه نمودن تجربیات شخصی من به آن ایجاد شده به شما در انتخاب انواع محتوایی که می خواهید تولید و منتشر کنید، ایده خواهد داد.

لیست انواع محتوا

موشن گرافیک:

موشن گرافیک نوعی از انیمیشن های ویدئویی است که در یک زمان کوتاه،‌ با استفاده از تصاویر متحرک، موسیقی و نریشن، یک موضوع یا یک ایده را به مخاطب منتقل می کند.

پست‌های وبلاگ

در رابطه با بازاریابی محتوا اولین قدم برای هر وب‌سایت طراحی یک وبلاگ است. محتوایی که در وبلاگ خود قرار می‌دهید می‌تواند برای حرفه‌ی شما بسیار ارزشمند باشد و ترافیک و میزان به اشتراک‌گذاری پست‌های شما را افزایش دهد. درنهایت به بهینه‌سازی لینک پروفایل شما بیانجامد.

مقاله‌های مهمان

برای ارتقای پروفایل و تجارت خود می‌توانید مقاله‌هایی را برای به اشتراک‌گذاری در وب‌سایت‌هایی که با تجارت شما مرتبط هستند، تهیه و تنظیم نمایید. تهیه‌ی چنین مقاله‌هایی برای سایت‌های مهم و پربازدید و درخواست انتشار از آن‌ها راه بسیار خوبی است برای بیشتر دیده شدن و دستیابی به لینک پروفایل باکیفیت و طبیعی و همچنین جذب ترافیک بیشتر به سمت وب‌سایت شما. به این مقاله‌ها، مقاله‌های مهمان گفته می‌شود.

 

ذکر نام یا نقل‌قول از وب‌سایت شما در سایر وب سایت‌ها یا سایت‌های خبری

اگر شما یا متقاضیانتان به دنبال کسب وجهه‌ای قدرتمند در میان رقبای خود هستید، ذکر شدن نام شما در مجله‌ها، وب سایت‌ها یا منابع تجاری بسیار سودمند است. علاوه بر این سبب می‌شود که آگاهی کاربران نسبت به برند شما بالاتر رود و درنهایت ترافیک بیشتری به سمت شما جذب شود. برای رسیدن به این هدف می‌توانید درخواست‌های انتشار کنشگر یا کنش پذیر ارسال کنید. این موارد را در بخش‌های بعدی شرح خواهیم داد.

انتشار اخبار در وب‌سایت‌های خبری

اگر در حرفه‌ی شما اخبار جالب‌توجهی وجود دارد، انتشار آن می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد. دو شیوه‌ای که برای انتشار اخبار در اولویت قرار دارند، شیوه‌های درخواست انتشار طبیعی و تبلیغات پولی هستند.

شیوه‌ی درخواست انتشار طبیعی شامل شناسایی و ایجاد ارتباط مستقیم با منابع مرتبط است؛ تحقیق و جستجو در اخبار و سایت‌های خبری برای دستیابی به اطلاعاتی درباره‌ی افرادی که از آن‌ها مطالبی در همان زمینه‌ای که شما کار می‌کنید منتشرشده است، شما را به این مقصد می‌رساند. می‌توانید از پایگاه‌های خبری و ابزارهای جستجوی آنلاین مانند Hey.Press برای دستیابی به این اطلاعات استفاده کنید.

در این زمینه از شیوه‌ی تبلیغات پولی نیز می‌توانید برای انتشار اخبار و اطمینان از اینکه خبر موردنظر به سمع و نظر مخاطبین مربوطه می‌رسد، استفاده کنید. به‌هرحال تا زمانی که اخبار مربوط به شما ارزش شنیده شدن را داشته باشند بهتر است از هر طریقی که می‌توانید آن‌ها را انتشار دهید.

مقاله‌ها و راهنمای کاربران

مطمئناً دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصولات یا خدمات شما برای مخاطبین سودمند خواهد بود. به همین منظور بهتر است در مورد خدمات خود مقاله‌ها یا کتابچه‌هایی طراحی کنید و توضیحات کامل و مربوط را در اختیار مخاطبین قرار دهید و همچنین در مورد محصولات، دفترچه‌های راهنمایی تهیه کنید و جزئیات کامل مربوط به محصول را در آن‌ها بگنجانید.

چنانچه بتوانید منابعی را ارائه دهید که کاربران به‌سادگی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند یا آن‌ها را دانلود کنند، قدم بزرگی را در مسیر پیشرفت برداشته‌اید، زیرا با این کار تجربه‌ی کاربر از بازدید وب‌سایت خود را بهبود می‌بخشید و او را به کاربر وفادار تبدیل می‌کنید.

مقاله‌ها یا راهنمای کاربران هم می‌توانند درصورتی‌که یک فرم جمع‌آوری اطلاعات به آن‌ها ضمیمه‌شده باشد، به شما در دستیابی به اطلاعات مربوط به مخاطبان کمک کنند.

علاوه بر مقاله‌ها و منابعی که برای دانلود در دسترس مخاطبین قرار می‌دهید، بخش‌هایی چون سؤالات متداول و واژه‌نامه هم می‌توانند تجربه‌ی کاربر از بازدید سایت شما (UX) را، به‌واسطه‌ی اطلاعات مفید موجود در آن‌ها، بهبود بخشند.

تصاویر

استفاده از تصاویر به‌تنهایی یا لابه‌لای مطالب موجود، به‌خصوص در صفحات اجتماعی می‌تواند بسیار سودمند باشد. می‌توانید تصاویری از رویدادها، محصولات، خدمات، دفتر کار خود و همچنین تصاویر انتزاعی مربوط به محتوا را در میان مطالب خود یا به‌تنهایی به اشتراک بگذارید. قرار دادن این تصاویر در بدنه‌ی وب‌سایت شما باعث جلب‌توجه و جذابیت بیشتر ظاهر وب‌سایت شما می‌شود. علاوه بر این می‌توان از تصاویر برای تقسیم کردن یک متن طولانی به بخش‌های کوتاه‌تر و جذاب‌تر برای خواننده استفاده کرد. درنهایت این کار به بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر می‌انجامد.

محتوای تصویری می‌تواند در برگه‌های مختلف مانند گیف‌ها (تصاویر متحرک)  و مِم‌ها (تصاویر دارای نوشته) و تصاویر اینفوگرافیک (در ادامه توضیح خواهم داد) به اشتراک گذاشته شوند؛ و درصورتی‌که خودمان آن‌ها را طراحی کرده باشیم یا طبق قوانین مجاز به استفاده از آن‌ها باشیم، بهترین دستاویزی هستند که می‌توانیم به‌واسطه‌ی آن‌ها محتوای بازاریابی خود را بهینه‌سازی کنیم.

تصاویر اینفوگرافیک

هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی تصاویر اینفوگرافیک نمی‌تواند برای ما در طراحی محتوایی منحصربه‌فرد و جذاب برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی سودمند باشد. به دلیل اینکه در تصاویر اینفوگرافیک، اطلاعات کلیدی به شیوه‌ای ساده و جالب طراحی‌شده‌اند، تا زمانی که عناوین و اطلاعات شما به‌اندازه‌ی کافی جذاب و جالب‌توجه باشند، این نوع تصاویر بهترین نوع محتوایی هستند که می‌توان در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها به اشتراک گذاشت. برای این کار ابزارهای قدرتمندی در بازار وجود دارد.

تصویرسازی تعاملی

قدم بعدی در به تصویر کشیدن اطلاعات، تصویرسازی تعاملی داده‌هاست. با استفاده از HTML5 می‌توان تصاویری را طراحی کرد که محتوا را به شیوه‌ای جالب و سرگرم‌کننده نشان دهند. اگر قصد دارید حجم زیادی از اطلاعات را به اشتراک بگذارید، این نوع تصویرسازی به شما کمک می‌کند که این کار را به روشی ساده و قابل‌فهم در قالب یک تصویر انجام دهید.

به‌کارگیری تصاویر و مصورسازی اطلاعات، شیوه‌ای کارامل برای تقسیم یک متن طولانی به بخش‌های کوتاه و قابل‌فهم برای خواننده است. از این طریق می‌توانیم واقعیت‌ها و آمار حوصله سر بر را به شیوه‌ای شفاف و ماندگار در ذهن مخاطب، در قالب تصاویر طراحی کنیم. تنها نکته‌ی مهم در این زمینه ارائه‌ی مفاهیم، به شکلی ساده و قابل‌فهم است.

وقتی محتوای مطالبمان را برای ارائه آماده کردیم، به شیوه‌های متعددی می‌توانیم آن را آپلود و بهینه‌سازی کنیم. وب‌سایت SlideShare به کاربر این امکان را می‌دهد که فضای قابل‌توجهی را به تصاویر خود اختصاص دهد و آن را با تعداد بی‌شماری از مخاطبان به اشتراک بگذارد. علاوه بر این، می‌توانیم این پست‌ها را در وبلاگ خودمان نیز به اشتراک بگذاریم تا آن را ازنظر ویژگی های بصری غنی تر کنیم.

وبینارها

ارائه‌ی یک وبینار می‌تواند راهکاری مؤثر برای ارتقای بازاریابی محتوا و شبکه‌های اجتماعی باشد. اگر قصد دارید آگاهی مخاطبان را نسبت به خدمات، محصولات یا ابزاری خاص بالا ببرید، وبینار یکی از بهترین شیوه‌هایی است که می‌توانید به‌واسطه‌ی آن، جامعه‌ی کوچکی از فالوورهای شبکه‌ی اجتماعی خود را تشکیل دهید و مطالب مفید و سودمند خود را برای آن‌ها به اشتراک بگذارید.

هنگ اوت‌ها (Hangout)

هنگ اوت شیوه‌ای مؤثر برای برقراری ارتباط با مخاطبان از طریق گوگل پلاس است. محتوای هنگ اوت‌ها می‌تواند از تعاملات ساده با فالوورها تا مباحثه‌های گروهی و بررسی دقیق یک محصول تشکیل شود. به‌عبارت‌دیگر هر موضوعی را می‌توان در آن‌ها مطرح نمود.

چت‌های توییتر

ایجاد تعاملات مؤثر با فالوورها یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در حرفه‌ی خود در نظر بگیرید. تجربه نشان داده است که چت‌های توییتر در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند. می‌توانید در این چت‌ها سؤال بپرسید، تبادل‌نظر کنید، بحث‌های گروهی به راه بیاندازید و مخاطبان را برای مشارکتشان در بحث تشویق کنید.

پادکست‌ها

پادکست‌ها برنامه‌های بحث و بررسی از پیش ضبط‌شده‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را دانلود یا به‌صورت آنلاین تماشا کرد. در این راستا می‌توانید پیام‌های تبلیغاتی خود را در قالب مصاحبه‌ها، اخبار مربوط به تجارت و پیشنهادات و توصیه‌های مفید یا به‌صورت پادکست ارائه دهید. در نظر داشته باشید که پادکست‌ها بخصوص درزمینهٔ تولید محتوا برای تجارت عمده و بازاریابی گوشه ابزار قدرتمندی است.

توصیه‌های کارکنان

طی مصاحبه با یک یا چند نفر از کارکنان خود، دستورالعمل‌های سودمندی را برای کاربران درزمینهٔ خدمات یا ابزاری خاص، در قالب یک کلیپ تهیه کنید و به اشتراک بگذارید. این کلیپ بخصوص درزمینهٔ تهیه‌ی محتوا برای تجارت عمده بسیار کاربرد دارد، زیرا دیدگاه مخاطب را نسبت به حرفه‌ی شما ارتقا می‌دهد و به این وسیله می‌توانید مهارت و تخصص تیم خود را به نمایش بگذارید.

جمع‌بندی مطالب

برای تجارتی که از اجزای متعددی تشکیل‌شده است، ارائه‌ی جمع‌بندی اطلاعات مربوط، به‌صورت هفتگی یا دو هفته یک‌بار می‌تواند راه مؤثری برای متمرکز کردن ذهن مخاطب روی اخبار به‌روز و مربوط به تجارت شما باشد.

ویدئو کلیپ‌ها

ویدئو کلیپ‌ها هم برای تجارت عمده (یا عمده‌فروشی) و هم برای تجارت خرد (یا خرده‌فروشی) کاربرد دارند. تصور کنید که می‌خواهید توضیحاتی در مورد یک محصول خاص ارائه دهید و یا محصول جدیدی را بررسی کنید، می‌توانید این کار را در قالب یک ویدئوکلیپ جالب و خلاقانه انجام دهید.

مقاله

سرویس‌هایی مانند Survey Monkey، YouGov و OnePoll ابزاری سودمندی برای نوشتن مقاله و جمع‌آوری اطلاعات هستند. بعضی از این ابزارها حتی می‌توانند برای مقاله‌ی شما را در فضای مجازی تبلیغ کنند و فرم‌های تکمیل‌شده‌ی کاربران را جمع‌آوری کنند. اما اگر به دنبال پاسخ‌های خاص و هدفمندی هستید به شما توصیه می‌کنیم که فرم‌های پرسش‌نامه یا مقاله را خودتان روی صفحه‌تان قرار دهید، زیرا درصورتی‌که مقاله‌ی شما قادر باشد مخاطب را تشویق به دنبال کردن وب‌سایت شما یا فالو کردن صفحات شما کند، نتیجه‌ی مطلوب خود را به دست آورده‌اید.

 

پرسش‌نامه و نظرسنجی

پرسش‌نامه درواقع نوعی نظرسنجی است که تمرکز آن‌ بیشتر روی مخاطب خاص و به‌خصوص فالوورهای خود شماست تا مخاطب عام. یک‌راه برای طراحی پرسشنامه این است که مانند یک پست وبلاگ، آن را روی وب‌سایت خود قرار دهید تا کاربران آن را تکمیل نمایند. راه دیگر این است که پرسشنامه را به‌صورت متنی کوتاه طراحی کنید تا مشتری پس از اتمام فرایند خرید، آن را تکمیل نماید. اگر در این فرایند، به‌نوعی از یک قرعه‌کشی نیز استفاده کنید کاربران بیشتری را به تکمیل این فرم ترغیب می‌نمایید. علاوه بر این می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی برای دریافت پاسخ‌های کوتاه، پرسش‌های خود را مطرح نمایید.

اطلاعات منحصربه‌فرد

ارائه‌ی اطلاعات مفید و منحصربه‌فرد بهترین راه  برای تدوین یک محتوای بی‌نقص است، با استفاده از منابع جامع اطلاعات عمومی موجود در کمترین زمان ممکن، به این هدف می‌رسیم.یکی از این منابع، Google Consumer Surveys است که در آن، گوگل بخشی از اطلاعات خود را برای کاربران به اشتراک گذاشته است.

گزارشات نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌ها

وقتی نتایج به‌دست‌آمده از پرسشنامه‌ها را جمع‌آوری نمودید وقت آن رسیده است که نتایج را بررسی و تجزیه تحلیل کنید، می‌توانید این کار را از طریق جداول موجود در برنامه‌ی اکسل انجام دهید. پس از تحلیل داده باید گزارش‌هایی با جزئیات کامل، مبتنی بر یافته‌های اصلی تهیه کنید و آن‌ها را به نمایش بگذارید. این یافته‌ها را روی وب‌سایت خود قرار دهید و از آن‌ها برای جذب بیشتر مشتریان استفاده کنید، همچنین توصیه می‌شود نتایج کامل خود را از نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌ها به طریقی قابل‌دسترس و ساده در قسمتی از وب‌سایت خود قرار دهید تا صحت یافته‌های خود را به اثبات برسانید.

مصورسازی اطلاعات

گرچه ارائه‌ی اطلاعات متنی برای ارتقای حرفه‌ی شما سودمند است اما مصورسازی این اطلاعات به بیشتر دیده شدن و به اشتراک‌گذاری راحت‌تر آن‌ها کمک می‌کند.

توصیه می‌کنیم در این زمینه از یک متخصص یا طراح کمک بگیرید اما اگر به این افراد دسترسی ندارید می‌توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

مطالب «چگونه می توانیم؟»

این نوع مطالب در قالبی آموزشی، انواع و اقسام ترفند ها و دستورالعمل ها را به مخاطب شما یاد می دهند. برای مثال مطلب چگونه اندروید ۷٫۰ نوقا را روی دستگاه های نکسوس نصب کنیم؟ یک نمونه از این دست محتواست.

محتوای موضوعی

این نوع مطالب با جمع آوری اطلاعات حول یک موضوع خاص، به مخاطبان شما آگاهی رسانی می کنند. برای مثال مطلب از IFA 2016 چه انتظاراتی داشته باشیم؟ نوعی محتوای موضوعی و آگاهی رسان است.

بررسی های موردی

بررسی های موردی به محتوایی گفته می شود که یک نمونه ی مشخص و خاص را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می دهد و نتایج را با مخاطب در میان می گذارد. مثال: بررسی دیجیاتو: لپ تاپ MSI Prestige PE60 6QE

نمودار و جدول

ویژگی منحصر به فرد این نوع محتوا در این است که حجم زیادی از اطلاعات را به سریع ترین و خلاصه ترین شکل ممکن به صورت یکجا در اختیار مخاطب قرار می دهد.

 

کتاب الکترونیکی

کتاب های الکترونیکی این روز ها نقش زیادی در بالا بردن آگاهی مخاطبان دارند. در ثانی در ازای در اختیار گذاشتن کتاب الکترونیکی می توانید سرنخی ارتباطی مثل آدرس ایمیل را نیز از مخاطب خود طلب کنید که در دراز مدت ارزش زیادی برای شما پیدا خواهد کرد.

 

خبرنامه های ایمیلی و پاسخ های خودکار

احتمالاً با این مورد آشنایی دارید. نکته ی حائز اهمیت در مورد این نوع محتوا آن است که محتوای شما باید آنقدر برای کاربر ارزش آفرین باشد که به جای لغو یا اسپم کردن، آن را پیگیری کند.

 

خلاصه ی کتاب

خلاصه ی کتاب از جمله جذاب ترین انواع محتواست که برای قشر پر مشغله بسیار مفید واقع می شود و از قابلیت اشتراک گذاری خوبی برخوردار است.

 

بررسی ابزار ها

این نوع محتوا مخاطب شما را در خصوص ابزار های خاصی که برای مورد ویژه ای می توانند مورد استفاده قرار دهند آگاه می کند. مثال: جعبه ابزار: بهترین اپلیکیشن ها برای سفارش آنلاین غذا در تهران و شهرستان ها

 

هدایا

هدایایی که از آن صحبت می کنیم لزوماً یک جنس فیزیکی گران قیمت نیست. هر یک از انواع محتوا نیز در صورتی که به اندازه ی کافی ارزش آفرین باشد می تواند بر فرض در ازای پیوستن مخاطب به کانال تلگرام یا منشن کردن دوستان زیر پست های اینستاگرام به عنوان هدیه به رایگان و به صورت اختصاصی در اختیارش قرار بگیرد.

 

سؤالات متداول

سؤالات متداول نوعی از محتواست که از قضا بسیار کاربردی است و می تواند مخاطب زیادی داشته باشد. جامع و کامل بودن فهرست سؤالات و قانع کننده بودن پاسخ ها نقش به سزایی در اثربخشی این مورد دارند. مثال: در مطلب نکاتی که برای ترابرد یا تعویض اپراتور موبایل خود با حفظ شماره باید بدانید با سؤالات متداولی مواجه خواهید شد که کاربران موبایل ممکن است در خصوص استفاده از طرح ترابردپذیری با آنها مواجه شوند.

 

جلسات پرسش و پاسخ

این نوع جلسات و محتوای برآمده از آنها در بسیاری موارد برای مخاطب جذابیت ویژه ای دارند.

 

راهنما

راهنمای استفاده از محصولات و خدمات گوناگون از جمله کاربردی ترین و پرطرفدار ترین انواع محتوا محسوب می شوند. مثال: راهنمای استراتژی های موثر Fallout 4؛ استفاده، تغییر و تعمیر پاور آرمور

 

واژه نامه

گاهی اوقات آشنایی با معنای دقیق واژه ها می تواند منبعی غنی از اطلاعات برای مخاطبان شما باشد.

 

محتوای «یک روز از زندگی»

این نوع محتوا شرح و بسط یک روز از زندگی یک شخصیت خاص یا دارنده ی یک موقعیت شغلی مثل یک مهندس گوگل را شامل می شود و به شرح فعالیت هایی می پردازد که او در یک روز انجام می دهد.

 

مصاحبه

ماهیت این نوع محتوا به اندازه ی کافی شناخته شده هست. مثال: مصاحبه اختصاصی دیجیاتو با مدیر واحد تدوین استراتژی های طراحی ال جی در سئول

 

فهرست

این نوع محتوا نیز کار را برای کاربر شما ساده می کند. همین فهرست انواع محتوا بدون توضیحات تکمیلی اش می تواند مثال خوبی از این نوع محتوا باشد.

 

نقشه ی ذهنی

نقشه های ذهنی نوعی نمودار درختی هستند که برای تبیین کلمات، ایده ها، فعالیت ها یا موارد مرتبط با یک کلیدواژه مورد استفاده قرار می گیرند و هدف از استفاده از آنها سازماندهی افکار و ساختار ذهنی افراد در خصوص یک موضوع خاص است.

 

عکس نوشته

عکس نوشته یا میم متشکل از یک عکس در پس زمینه و نوشته ای کوتاه روی آن، از جمله پرطرفدار ترین محتواهایی است که این روز ها روی شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام طرفداران زیادی دارند و به راحتی به اشتراک گذاشته می شوند.

 

بازی آنلاین

این نوع محتوا نیز می تواند محتوای متفاوت و جذابی برای مخاطب شما باشد.

 

معرفی اپلیکیشن یا ابزار مفید

از آنجایی که حداقل روی دیجیاتو از این دست محتوا زیاد دیده اید به ذکر یک مثال بسنده می کنیم: معرفی اپلیکیشن PowerDirector؛ ویرایشگر ویدئوی حرفه ای سایبرلینک برای پلتفرم اندروید

 

تمپلیت

تمپلیت ها الگوهای آماده ای هستند که در بسیاری از موارد در وقت کاربران صرفه جویی زیادی می کنند و از همین رو استقبال زیادی از آنها می شود.

 

نظرسنجی

رعایت اصول و قواعد تولید این نوع محتوا بسیار حائز اهمیت است و در صورتی که کاملاً رعایت نشوند اعتبار محتوا به طور کامل زیر سؤال می رود. مثال: نظرسنجی دیجیاتو: آیا حاضر به خرید گلکسی نوت ۵ هستید؟

 

ارائه

همانگونه که از نامش پیداست این نوع محتوا در ارائه ها و سخنرانی ها کاربرد دارد.

 

منابع

بسیاری از مخاطبان دوست دارند برای کسب اطلاعات بیشتر به فهرستی از منابع مربوط به موضوعی خاص دسترسی داشته باشند. در اختیار گذاشتن این فهرست منابع یا اطلاعات کلیدی در این رابطه راه خوبی برای جلب رضایت مخاطب است.

 

آزمون

آزمون ها نیز بر خلاف ظاهرشان نوعی محتوا محسوب می شوند که اتفاقاً اگر خوب تنظیم شده باشند مشارکت زیادی از سوی مخاطب جلب خواهند کرد.

 

پژوهش

محتوای پژوهشی نیز در کنار ارزش زیادی که دارد، اصول و قواعدی دارد که توجه به آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

رأی گیری

رأی گیری بین چند مورد از پیش مطرح شده نیز از جمله محتوا هایی است که مشارکت زیادی به همراه خواهد داشت.

 

پادکست

این روز ها یکی از پرطرفدار ترین انواع محتوا، محتوای صوتی در قالب پادکست است. خوشبختانه بستر های متنوعی برای ارائه ی پادکست در حوزه های مختلف وجود دارد که می توانند طیف تازه ای از مخاطب را با شما همراه کنند.

 

بولتن

محتوای بولتنی نیز با فرمت خاص خود به تقویم محتوایی شما تنوع خوبی خواهد بخشید.

 

کلاژ تصویری

فوتوکلاژ ها بنا به ماهیت خود جذابیت بصری و در نتیجه اثرگذاری بالایی دارند.

 

تحقیق علمی

محتوای تحقیقی و علمی نیز منبع اصلی کسب اطلاعات علمی محسوب می شود و تألیف و تولید آنها نیازمند تخصص و دقت بالایی است، اما در صورتی که درست انجام شود اعتبار زیادی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

بیانیه ی رسمی

بسیاری از کسب و کار ها برای اطلاع رسانی و قرار گرفتن در معرض دید، از انتشار بیانیه های رسمی استفاده می کنند. مثال: بیانیه رسمی همراه اول در ارتباط با ارائه بسته ویژه اینترنت آلفا+

 

پیش بینی

تولید محتوایی که در آن پیش بینی خوبی از اوضاع حوزه یا موضوعی خاص در آینده بتوان ارائه داد به آگاهی و تسلط خوبی روی روند های حوزه ی مورد نظر نیاز دارد و برای مخاطب نیز جذابیت زیادی دارد. مثال: تقاضا برای آیفون تا پایان سال ۲۰۱۶ کماکان «ملایم» پیش بینی می شود

 

محتوای تولید شده توسط کاربران

این نوع محتوا این روز ها اهمیت زیادی پیدا کرده است و در صورتی که پیش نیاز های آن از جمله بیس مخاطب وجود داشته باشند مشارکت بی نظیری از سوی مخاطبان در پی خواهد داشت و می تواند خوراک محتوایی شما را به شکل منحصر به فردی تأمین کند. فراخوان های تولید مقاله یا حتی مسابقه ی عکاسی دیجیاتو با Prisma از جمله مثال های این نوع تولید محتوا هستند.

 

اخبار

در صورت وجود دستمایه های خبری مناسب، خبر های کسب و کار شما نیز می توانند جزئی از تقویم محتوایی تان باشند.

 

گاه شمار

گاه شمار یا تایم لاین نیز یکی دیگر از انواع محتواست که می توانید در تقویم محتوایی خود بگنجانید.

 

منابع:

اکس تیم: راهنمای جامع بازاریابی محتوا

دیجیاتو: فهرست جامع ۴۵ فرمت رایج تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *